Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Austria i Szwecja żegnają się z węglem. Zamknięto ostatnie elektrownie węglowe w tych krajach

Dołączyły do Belgii, która podjęła taką decyzję już w 2016 roku.
.get_the_title().

W 2016 roku Belgia jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej zrezygnowała z produkcji energii z węgla. W ubiegłym tygodniu dołączyła do niej także Austria. Należąca do koncernu Verbund elektrociepłownia w leżącym 200 km na południe od Wiednia Mellach była ostatnią placówką w Austrii wykorzystującą węgiel do produkcji energii elektrycznej. Gdy w ubiegłym tygodniu ją zamknięto, skończyła się pewna epoka. – Wytwarzanie energii z węgla w Austrii to już historia. Przyszłość należy do energii odnawialnej – powiedział Wolfgang Anzengruber, dyrektor generalny Verbund. Jeśli zajdzie taka potrzeba, elektrociepłownia w Mellach będzie mogła zostać ponownie uruchomiona – tym razem jednak nie będzie spalać węgla, tylko gaz naturalny.

Obecnie energia ze źródeł odnawialnych, głównie z hydroelektrowni, zaspokaja około 30 proc. zapotrzebowania energetycznego Austrii.

Do 2030 roku w stu procentach przejdziemy na zieloną energię – zapewniła Leonore Gewessler, minister klimatu, środowiska, energii, mobilności, innowacji i technologii.

fot. Niclas Dehmel / źródło: unsplash

Austria nie jest jedynym krajem, który w ostatnich dniach zdecydował się na ten historyczny krok. Zaledwie kilka dni później w jej ślady poszła Szwecja. Podobnie jak w przypadku Austrii działała tam już tylko jedna elektrownia opalana węglem. Elektrociepłownia w Värtaverket w Sztokholmie miała zostać zamknięta do 2022 roku, jednak dzięki łagodnej zimie udało się to zrobić już teraz.

Szwecja jest liderem, jeśli chodzi o stosunek energii odnawialnej w miksie energetycznym – od 2012 roku ponad 50 proc. energii w kraju pochodzi z OZE.

Tamtejszy rząd chce przejść w pełni na zieloną energię do 2040 roku. W najbliższych latach do Belgii, Austrii i Szwecji dołączą także inne europejskie kraje. Think tank Europe Beyond Coal wymienia wśród nich Francję, Portugalię, Słowację, Wielką Brytanię, Irlandię i Włochy – wszystkie z tych państw mają w planach rezygnację z węgla do 2025 roku.

Tekst: NS

FUTOPIA