Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Belgijska restauracja serwuje do picia przefiltrowaną wodę ze swoich toalet

Dziwny pomysł? A może raczej bardzo ekologiczne rozwiązanie?
.get_the_title().

Restauracja Gust’eaux w miejscowości Kuurne we Flandrii Zachodniej zachęca swoich gości do picia wody z toalety. Oczywiście nie bezpośrednio – woda jest wcześniej odpowiednio oczyszczana, a następnie ląduje w karafkach na stołach. Zresztą nie dotyczy to wyłącznie wody z toalet – woda zużywana do zmywania naczyń także jest oczyszczana i podawana gościom do picia.

Jak to możliwe, że taka woda nadaje się do picia? Jest to możliwe dzięki rewolucyjnej technice podwójnego oczyszczania.

W przypadku wody z kuchni najpierw wyłapywany jest tłuszcz, z kolei jeśli chodzi o wodę z toalety, najpierw trafia ona do szamba. Następnie woda jest oczyszczana przez warstwę roślin i gleby, a potem – przez specjalną technologię SolarAQ, na którą składają się filtry membranowe usuwające nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Urządzenie wyposażone jest także filtry z węglem aktywnym i system dezynfekcji – zabija więc bakterie i wirusy oraz neutralizuje inne szkodliwe substancje. Jednocześnie instalacja SolarAQ dodaje do wody minerały. Tak oczyszczona woda może już być ponownie wykorzystywana w restauracji i trafiać na stoły jej gości.

Taka woda jest całkowicie bezpieczna i wysokiej jakości. Proces filtrowania w instalacji jest stale monitorowany. Jeśli coś pójdzie nie tak, natychmiast podejmowane są działania. Federalna Agencja Żywności (FASFC) również uznała tę technologię za bezpieczną – mówi Veerle Depuydt z Flamandzkiego Centrum Wiedzy o Wodzie.

Podobny system oczyszczania ścieków działa już w Perth w Australii, Singapurze i Los Angeles. Restauracja w Kuurne jest jednak pierwszym miejscem w Europie, w którym zostało wdrożone to rozwiązanie.

Dlaczego nie jest ono bardziej powszechne? Badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii zgłębili ten temat i doszli do wniosku, że odpowiedź jest prosta – wielu osobom korzystanie z tak oczyszczonej wody wydaje się zwyczajnie obrzydliwe. Niewykluczone jednak, że zmieni się to w nieodległej przyszłości, kiedy postępujące deficyty wody, które wiążą się z galopującymi zmianami klimatycznymi, sprawią, że takie technologie jak SolarAQ będą musiały się upowszechnić.

Tekst: NS

FUTOPIA