Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Gdzie w Polsce są najdroższe mieszkania i jak kształtują się ceny? Najnowsze dane

Sprawdźcie, gdzie sytuacja na rynku deweloperskim jest najbardziej dynamiczna.
.get_the_title().

Ostatnie dane z Indeksu Cen Transakcyjnych, wskaźnika odzwierciedlającego realne stawki lokali w oparciu o aktywność klientów Home Brokera i Open Finance, pokazują, że sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym się ustabilizowała. Bieżące 851,6 punktów to o 0,23 punkta procentowego mniej niż w roku 2016, ale o 3,92 proc. więcej niż w 2015. Tym samym cały czas trwamy w obrębie bezpiecznych widełek, choć tendencja jest delikatnie zwyżkowa. Od tej równowagi odstaje Wrocław, w którym dzięki doskonałej koniunkturze (najniższa w historii stopa bezrobocia wynosząca 2,4 proc. czy regularny wzrost pensji corocznie oscylujący wokół 7 proc.) w ciągu ostatnich 5 miesięcy stawka wzrosła o niemal… 11 proc. i wynosi dziś 6241 zł za metr kwadratowy. Ostatnio na takim poziomie była latem 2010 roku.

Wzrost o 10,2 proc. wystąpił z kolei w Gdańsku, jednak i tak jest on niczym w porównaniu ze skokiem aż o 23,5 proc. do jakiego doszło w Łodzi. Z tym ostatnim miastem wiąże się jednak dość niekonwencjonalna sytuacja, gdyż wyjątkowy boom objął tam lokale ekskluzywne oraz usytuowane w dobrych dzielnicach, co zniekształciło mocno ogólny wynik, który generalnie oscyluje w okolicach krajowej normy.

fot. obserwatorfinansowy.pl

2017 rok przyniósł rekordy w zakresie pozwoleń na budowę (ponad 130,5 tys.) oraz obiektów oddanych do użytkowania (86,8 tys.), a i liczba rozpoczętych budów (101, 8 tys. na tle 87 tys. w zeszłym roku) robi wrażenie.

O 13 proc. większy, w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym, jest też wreszcie popyt na kredyty hipoteczne.

Motywację dla wielu osób stanowi z pewnością program Mieszkanie dla Młodych, w ramach którego 381 mln złotych zostanie przeznaczone na dofinansowanie z budżetu lokali dla (prawdopodobnie) ok. 15-16 tys. beneficjentów akcji.

Specjaliści przewidują że wszystko to (dotychczasowe ożywienie, tańsze mieszkania w ramach akcji MDM, wyczerpanie dopłat, ryzyko podniesienia stóp procentowych) może sprawić, że w 2018 roku rynek dotknie odczuwalna bessa. Z majaczących już gdzieś na horyzoncie nowych rozwiązań, nie można zapominać o rządowym programie Mieszkanie Plus.

Źródło: Money.pl

FUTOPIA