Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy będziemy mogli rozmnażać się w kosmosie?

Okazuje się, że kwestia reprodukcji w kosmosie wciąż jest stosunkowo słabo zbadana.
.get_the_title().

Nasza przyszłość wydaje się w dużym stopniu związana z podbojem kosmosu – upowszechnieniem się komercyjnych lotów, coraz większą eksploracją przestrzeni pozaziemskiej, a w końcu kolonizacją. Jednak jeśli faktycznie przyszłość naszej cywilizacji miałaby rozgrywać się w dużej mierze poza Ziemią, wiele kwestii wymaga rozpracowania. Jedną z nich jest rozmnażanie się. Co ciekawe, naukowcy dopiero rozpoczynają badania nad tym zagadnieniem.

Póki co wysłali liofilizowane plemniki myszy na niską orbitę okołoziemską. Po powrocie na Ziemię udało się spłodzić z ich udziałem zdrowe mysie potomstwo.

Eksperyment z samcami i samicami szczurów wysłanymi na orbitę nie skończył się natomiast sukcesem – choć dwie samice zaszły w ciążę, żadna z nich nie urodziła żywych osobników. Potrzebne są więc dalsze badania, by ustalić, czego potrzeba, by ludzie i inne gatunki mogły rozmnażać się poza Ziemią.

źródło: indyablog

Ryzyko lotów kosmicznych jest znane i dobrze zrozumiane, ale konsekwencje tego ryzyka dla poczęcia, ciąży, porodu i rozwoju nie zostały zgłębione – u żadnego gatunku, ale szczególnie u ssaków i ludzi – wyjaśnia Gary Strangman, kierownik naukowy w Translational Research Institute for Space Health.

Dodatkowy problem polega na tym, że wśród astronautów nigdy nie było szczególnie wielu kobiet.

Podczas gdy w kosmosie było łącznie 560 osób, liczba kobiet wynosi zaledwie 70. A to utrudnia badania takich kwestii jak owulacja czy menstruacja poza Ziemią. Do tego dochodzi jeszcze pytanie, jaką rolę w procesie rozmnażania odgrywa grawitacja – możliwe jest bowiem, że to właśnie ona zapewnia prawidłowe poruszanie się embrionów. Czy poziom promieniowania odgrywa tu jakąś rolę? Na to pytanie także nie znamy odpowiedzi. Dochodzą także bardziej prozaiczne kwestie, w rodzaju stresu, który także na Ziemi utrudnia kopulację. A na dokładkę są także problemy etyczne – szereg kontrowersji może utrudnić badania nad kwestią reprodukcji w kosmosie.

Zdjęcie główne: Baby Center
Tekst: NS

FUTOPIA