Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czym jest ogłoszony niedawno 'Wielki Reset’ kapitalizmu i jakie są jego główne założenia?

Pandemia uwydatniła nasze słabości. Teraz czas na fundamentalne zmiany i Wielki Reset kapitalizmu.

Wielki Reset to nazwa 50. oraz 51. corocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum, WEF), które odbyły się w czerwcu 2020 oraz w styczniu 2021 roku. Na Forum spotkali się ważni biznesmeni oraz politycy z całego świata, a celem ich debat była odbudowa społeczeństwa oraz gospodarki w zrównoważony sposób, już po kryzysie pandemii COVID-19. Zdaniem WEF, 2021 rok to kluczowy moment, aby odbudować zaufanie do światowych liderów, które będzie potrzebne, aby wyjść z kryzysu sprawnie i bez problemów.

Czemu jednak światowym elitom zaczęło nagle zależeć na reszcie świata? Dlaczego powinniśmy ufać, że Wielki Reset będzie jakąś prawdziwą zmianą, a nie tylko pięknymi słowami, łechtaniem ego, poklepywaniem po ramionach i ugruntowywaniem statusu quo? Bo na zniszczonej gospodarce i skłóconych politycznie społeczeństwach nikt nie zyskuje.

W czasie załamania gospodarczego i niestabilności politycznej cały system załamuje się pod sobą i wymaga restrukturyzacji, jeśli ma dalej funkcjonować.

Ostatnie przekształcenie gospodarczo-polityczne miało miejsce tuż po II wojnie światowej i nie było dostosowane do naszych dzisiejszych potrzeb i problemów. Powstały wtedy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy, ONZ oraz Światowa Organizacja Handlu. Kryzys finansowy w 2007 roku ujawnił, że system jest niestabilny i konieczne jest zabezpieczenie się przed kolejnymi problemami w przyszłości. Nic takiego się jednak nie stało i uderzył w nas kolejny kryzys – globalnej pandemii, która zebrała już żniwo milionów ludzkich żyć i będzie mieć długotrwały wpływ na rozwój gospodarczy, zatrudnienie, dług publiczny i ludzki dobrobyt.

Image

Klaus Schwab

Założyciel i prezes wykonawczy Światowego Forum Ekonomicznego

Pandemia przedstawia rzadkie, ale wąskie okno okazji do przemyślenia, przeobrażenia i zresetowania naszego świata.

WEF widzi w pandemii szczęście w nieszczęściu: ludzie na całym świecie zdali sobie w końcu sprawę, jak wielki wpływ mają na środowisko, jak relatywnie nisko opłacani są pracownicy kluczowi, jak niestabilna potrafi być gospodarka i jak duża jest nierówność pomiędzy grupami społecznymi – dla przykładu, śmiertelność na koronawirusa w Anglii była dwukrotnie wyższa w obszarach zamieszkanych przez najbiedniejszych obywateli kraju. Przede wszystkim pandemia uzmysłowiła nam to, że jeśli chcemy, potrafimy szybko dostosować się do dynamicznie zmieniających się warunków.

Wizja Wielkiego Resetu bierze pod uwagę to, że pokonanie kryzysu, który nawarstwiał się już przed pandemią, wymaga nie tylko reform gospodarczych i ekologicznych.

Należy także zmienić nasze podejście do społeczeństwa, aby było ono bardziej inkluzywne oraz spójne, mniej rozwarstwione i skłócone wewnętrznie – środowisko, ekonomia i społeczność muszą rozwijać się wspólnie w zrównoważony sposób.

Kluczowy jest tu właśnie rozwój z uwzględnieniem ekologii. Nie tylko dlatego, że kryzys klimatyczny stał się już dla ludzkości zagrożeniem egzystencjalnym, ale też z prostszego powodu – kryzys klimatyczny ma też wpływ na naszą stabilność polityczną oraz rozwój gospodarczy. Zdaniem Klausa Schwaba, założyciela WEF, cały świat musi wspólnie pracować nad Wielkim Resetem kapitalizmu.

Jak to osiągnąć? Na dwóch spotkaniach WEF, które odbyły się pod szyldem Wielkiego Resetu, zarysowały się główne punkty strategii rozwoju postpandemicznego:

Po rozłożeniu staje się tabletem.

Samsung Galaxy Z Fold2 5G

Oto kolejny rozdział w historii urządzeń mobilnych. Samsung Galaxy Z Fold to smartfon, który zmienia kształt przyszłości. Złożony Galaxy Z Fold2 5G oddaje do naszej dyspozycji 6,2-calowy ekranem, a po rozłożeniu staje się w pełni funkcjonalnym tabletem, oferując funkcjonalną przestrzeń do pracy i rozrywki, dając wiele nowych możliwości niedostępnych w klasycznych smartfonach. 7,6-calowy, inteligentny wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X zapewnia nie tylko bogatą gamę kolorów, ale również dostosowuje częstotliwość odświeżania do tego, co aktualnie robimy, gwarantując płynne odtwarzanie treści i oszczędzając baterię.

Zaawansowany mechanizm zawiasu Galaxy Z Fold2 5G zapewnia doskonałą płynność podczas składania. Smartfon został zaprojektowany tak, aby po rozłożeniu można ustawić go pod dowolnym kątem, co zapewnia niesamowitą elastyczność i swobodę działania w przypadku rozmów wideo czy korzystania z aplikacji, które wymagają więcej przestrzeni.

Nowatorska konstrukcja Galaxy Z Fold2 5G zapewnia jeszcze lepsze wsparcie w codziennych działaniach, sprawiając że smartfon elastycznie dostosowuje się do naszych potrzeb. Multitasking z Galaxy z Fold2 5G to czysta przyjemność – dzięki udoskonalonemu układowi wielu okien i opcji App Continuity możesz wykonywać wiele zadań z dwiema aplikacjami na ekranie zewnętrznym, przenosić je na ekran główny, otwierać trzecią aplikację na podzielonym ekranie, a następnie jednym dotknięciem wybrać okno, w których chcesz pracować lub grać.

materiał partnerski

Zdaniem Schwaba, wynikiem Czwartej Rewolucji Przemysłowej jest rozmycie granic pomiędzy tym, co fizyczne, biologiczne i cyfrowe.

1. Reset dotychczasowego rynku pracy

Przejście na pracę zdalną i automatyzacja przyśpiesza naszą drogę do 'pracy przyszłości’, tj. do czasów zbierania żniw Czwartej Rewolucji Przemysłowej, o której więcej pisaliśmy tutaj, poprzez doszkolenie i przeszkolenie obecnych pracowników, dostosowując ich do wymogów skomputeryzowanego świata. Czwarta Rewolucja Przemysłowa charakteryzowana jest przez wykorzystanie najnowszych osiągnięć technologii – internetu, sztucznej inteligencji, robotyki, drukowania 3D czy biotechnologii. Zdigitalizowana komunikacja oraz transport mogłyby z czasem przełożyć się na lepszy dostęp i niższy koszt zakwaterowania czy wyżywienia, tym samym poprawiając dobrostan społeczności, które przeszły przez Czwartą Rewolucję Przemysłową. Dlatego właśnie realizacja resetu rynku pracy jest kluczowa w idei Wielkiego Resetu. Zmiany w tym, jak wykonujemy pracy i jakie przynosi ona efekty, przyśpieszą nasz rozwój i zapewnią miejsce dla dalszego zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele WEF stwierdzili na 51. konferencji, że sztuczna inteligencja fundamentalnie zmieni oblicze świata, a 63 proc. obecnych na panelu prezesów uznało, że będzie ona miała większy wpływ niż internet. Jednak z raportu WEF wynika, że obecnie tylko 9 proc. kierowników uważa, że ich przełożeni mają odpowiednie zdolności, aby wykorzystać sztuczną inteligencję w swojej pracy.

Photo by Mick Haupt on Unsplash

Zdaniem WEF, rządy powinny współpracować, aby uniknąć zakłóceń w łańcuchach dostaw, a co za tym idzie – kryzysu głodu.

2. Zabezpieczenie dostaw żywności

Obecnie, z powodu zamknięcia granic, spadku zatrudnienia oraz anomalii ekologicznych spowodowanych ociepleniem klimatu, istnieje ryzyko drastycznie wzrastających cen żywności w różnych częściach świata. Należy być przygotowanym na problemy tego typu, które pojawiły się w 2019 roku – świńska grypa doprowadziła do wzrostu cen żywności w Chinach o do 22 proc., a zaraza szarańczy zniszczyła uprawy we wschodniej Afryce. Ponadto procedury lockdownu wpłynęły na dostawy oraz zapotrzebowanie na pewne produkty, a tym samym na ich ceny. Ceny eksportu żywności zaczęły wzrastać już w styczniu 2020 roku, gdy władze pozamykały wiele biznesów gastronomicznych. W Stanach Zjednoczonych w połowie kwietnia pojawił się niedobór mięsa, gdy wiele zakładów przetwórstwa musiało zaprzestać pracy w związku z zachorowaniami i kwarantanną. Z kolei ceny importowanego mięsa wzrosły do poziomu 16 proc. w maju 2020 roku. Ceny eksportowanego mięsa również wzrosły, do 5 proc. w maju 2020 roku, ponieważ mniejsza ilość mięsa była dostępna na eksport. Choć większość zakładów przetwórstwa mięsnego w USA po pewnym czasie wznowiła działalność, ceny importowanego mięsa nadal rosły w czerwcu 2020 roku, zwiększając się o dalsze 8,1 proc., ponieważ popyt z Azji powoli wzrastał, gdy kraje ponownie otwierały swoje granice. Zawirowania na rynku żywności wskazują, że protekcjonizm żywnościowy musi stać się postpandemiczną normalnością. W końcu nagły wzrost ceny żywności ma największy wpływ na najbiedniejsze gospodarstwa domowe, w których większość pieniędzy poświęca się na kupno pożywienia.

Photo by Mark Stebnicki on Pexels

Europejski Zielony Ład to strategia służąca przekształceniu Unii Europejskiej w nowoczesną i zasobooszczędną gospodarkę.

3. Ekologia

Rządowe inwestycje oraz rządowe bodźce podatkowe dla prywatnych inwestorów powinny wspierać niskoemisyjne i proekologiczne rozwiązania rozwojowe, takie jak sadzenie namorzynów, rekultywacja gruntów, ponowne zalesianie czy lepsza izolacja budynków. Teraz jest też odpowiedni moment, aby odchodzić od paliw kopalnych i wprowadzić opłatę za emisję dwutlenku węgla. Książę Karol twierdzi, że odnowa ekonomiczna musi podążyć ścieżką odnowy ekologicznej, czego częścią ma być wprowadzenie opłat za emisje oraz rozwój zielonych rozwiązań energetycznych. Jedną z idących w tym kierunku inicjatyw jest Europejski Zielony Ład. To strategia służąca do przekształcenia Unii w nowoczesną i zasobooszczędną gospodarkę, która do 2050 roku osiągnąć zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto i oddzielić wzrost gospodarczy od zużywania zasobów. W tym celu UE planuje m.in. inwestować w technologie przyjazne dla środowiska, wspierać innowacje przemysłowe, obniżyć emisyjność sektora energetycznego, zapewnić większą efektywność energetyczną budynków, a także wesprzeć wszystkich tych, którzy najsilniej odczują skutki przejścia do gospodarki bardziej ekologicznej. Na to wsparcie UE zamierza rozdysponować łącznie sto miliardów euro w latach 2021-2027.

Photo by Eyoel Kahssay on Unsplash

Image

Kristalina Georgieva

Dyrektorka generalna Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Nastąpił ogromny zastrzyk bodźców fiskalnych, aby pomóc krajom w radzeniu sobie z tym kryzysem. Nadrzędne znaczenie ma to, aby wzrost ten doprowadził do bardziej ekologicznego, inteligentniejszego i sprawiedliwszego świata w przyszłości.

Zamiast gonić za zyskiem, przedsiębiorstwa powinny dążyć do dobrobytu swoich społeczności.

4. Gospodarka interesariuszy (stakeholder economy)

Należy wzmacniać politykę podatkową, regulacyjną, fiskalną i handlową, aby doprowadzić do bardziej równościowych wyników. Co to znaczy? „Postęp technologiczny często ma miejsce w zmonopolizowanej gospodarce i jest używany do stawiania zysków jednej firmy przed postępem społecznym. Ten sam system gospodarczy, który stworzył tyle dobrobytu w złotym wieku amerykańskiego kapitalizmu w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, teraz tworzy nierówności i zmiany klimatyczne” – wyjaśnia w swoim artykule dla magazynu „Time” Klaus Schwab. Zamiast gonić za zyskiem, przedsiębiorstwa powinny dążyć do dobrobytu swoich społeczności. Nie znaczy to jednak, że należy zapomnieć o dochodach. Trzeba jedynie zmienić perspektywę na długoterminową i spojrzeć nie na następny kwartał czy rok, lecz następną dekadę lub pokolenie. Schwab nazywa to „odpowiedzialnym kapitalizmem”. Przykładowym narzędziem, które będzie do tego dążyć, jest Stakeholder Capitalism Metrics. To narzędzie badawcze, które bierze pod uwagę również niefinansowe aspekty działalności biznesu – ma sprawdzać i oceniać ewentualny problem z nierównością płacową, brakiem różnorodności etnicznej, emisją dwutlenku węgla, unikaniem płacenia podatków czy nieszkoleniem pracowników. Celem tego jest, aby firma optymalizowała swoje wyniki, które wpłyną na progres lokalnej społeczności.

Photo by LinkedIn Sales Navigator on Unsplash.

Samsung Galaxy Z Flip 5G

Poznaj smartfon, który wyznacza trendy. Galaxy Z Flip 5G trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Unikatowa składana konstrukcja, ekran pokryty ultracienkim szkłem i charakterystyczny kolor nadają mu niepowtarzalny wygląd, który przykuwa uwagę. Galaxy Z Flip 5G składa się do zaskakująco kompaktowego rozmiaru, dzięki czemu z łatwością mieści się w dłoni, kieszeni lub małej torebce.

Wyjątkowy design to nie wszystko. Galaxy Z Flip 5G rewolucjonizuje sposób, w jaki korzystaliśmy do tej pory ze smartfonów – od rozmów przez obsługę ulubionych aplikacji czy mobilną fotografię. Teraz możemy zrobić jeszcze więcej bez konieczności trzymania smartfonu w dłoni.

Dzięki zastosowaniu rewolucyjnego elastycznego szkła, wyświetlacz Galaxy Z Flip 5G można złożyć i swobodnie umieścić w kieszeni, a po rozłożeniu wystarczy go ustawić pod dowolnym kątem, aby uchwycić więcej– od selfie, przez grupowe ujęcia, aż po nocne ujęcia. Bez konieczności korzystania z lampy błyskowej, czy statywu. Do tego bateria wystarczająca na cały dzień i gotowość na hiperszybką łączność 5G. Z Galaxy Z Flip 5G nigdy nie przegapimy powiadomienia, SMS-a czy połączenia. Dyskretny, dotykowy ekran umieszczony na zewnątrz urządzenia wyświetla najważniejsze informacje nawet gdy Galaxy Z Flip 5G jest zamknięty. Po rozłożeniu wyświetlacz Galaxy Z Flip 5G automatycznie dzieli się na dwa 4-calowe ekrany, dzięki czemu można łatwo wyświetlać obrazy, treści lub filmy w górnej części wyświetlacza, a w dolnej części sterować nimi. Wyświetlacz Dynamic AMOLED zapewnia niezwykle żywe i wyraźne barwy oraz chroni oczy przed zmęczeniem dzięki filtrowi światła niebieskiego.

materiał partnerski

W erze postprawdy kluczowe wydaje się, aby ludzie mieli przekonanie, że ich przywódcy nie spiskują przeciwko nim.

5. Odnowa zaufania

Zaufanie do liderów, którzy będą wyciągać nas z kryzysu, musi być większe, a obecnie ulega ono erozji pod wpływem teorii spiskowych i błędów przy opanowywaniu pandemii w poszczególnych krajach. W erze postprawdy istotne staje się, aby ludzie wiedzieli, że ich przywódcy nie spiskują przeciwko nim. Nie powinno dziwić, że idea Wielkiego Resetu znalazła też swoje odzwierciedlenie w uniwersum teorii spiskowych. Zaczęło się od nagrania Justina Trudeau, który w jednym ze swoich przemówień opowiadał się za Resetem. Konserwatywna opozycja w Kanadzie uznała, że to próba wcielenia w życie groźnej agendy, która zamiast odnowić gospodarkę, chce z nią eksperymentować, a w pandemii widzi nie zagrożenie, a okazję.

Podobna narracja pojawiła się we Francji, gdzie na YouTubie pojawił się film dokumentalny powielający wiele mitów i kłamstw o rzekomej „plandemii” globalnych elit, gdzie Wielki Reset przedstawiony jest w złowieszczym tonie. Reset brzmi w końcu dość drastycznie – gdy zestawi się to słowo z elitami, przerażającym dla prawicy socjalizmem i powiąże z pandemią, zmyślny zwolennik teorii spiskowych stworzy wizję apokaliptycznego resetu wszystkich ludzi, którzy niewygodni są dla złowieszczych, trzęsących światem elit. Taka narracja jest dla większości prawicy wygodna – rozwiązania proponowane przez WEF są rozwiązaniami utożsamianymi z lewicą. Jednakże w rzeczywistości wielu lewicowych komentatorów także sceptycznie spogląda na Wielki Reset. Dlaczego? Ponieważ powstaje wrażenie, że w interesie potężnych ludzi nie leży pochylenie się nad najsłabszymi, a rozwiązania powstające pod szyldem „odpowiedzialnego kapitalizmu” będą za miękkie, za wolne i będą tylko wzmocnieniem polityki kapitalistycznego statusu quo, który do kryzysu doprowadził.

Photo by Alex Motoc on Unsplash

Wielki Reset powstaje więc w imadle, zgnieciony przez dwa bieguny politycznego spektrum. Niemniej nie możemy nie zauważyć, że w zamyśle jest to pozytywna idea i jeśli zostanie wprowadzona w życie – zrównoważony krok w dobrym kierunku. W oparciu o początki tego ruchu, takie jak Porozumienie Paryskie czy Green New Deal, w politycznym mainstreamie rozpoczyna się nowa era odpowiedzialnego kapitalizmu, który w końcu nauczył się rozpoznawać problemy, jakie stanęły przed ludzkością. Żeby poradzić sobie z zagrożeniem pandemii, trzeba podejmować bardziej radykalne inicjatywy, nawet jeśli będzie działo się to powoli i stopniowo.

Problem opieki zdrowotnej będącej na granicy wydolności, problem finansowy, problem nierówności i problem klimatyczny to zagrożenia, z którymi nie poradził sobie obecny system i do których dostosować musi się ludzkość.

Żadna zmiana nie powiedzie się jednak bez wpływu obywateli i obywatelek w demokratycznych społeczeństwach, którzy naciskać będą na rządy, aby dokonały fundamentalnych reform – takie naciski widzieliśmy już w zeszłych lat, w formie ruchów Occupy, MeToo, Black Lives Matter czy szeregu organizacji na rzecz ochrony środowiska.

Tekst: Miron Kądziela

FUTOPIA