Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Drony wygrywają z karetkami w wyścigu do pacjenta

Przyszłość jest już dziś.
.get_the_title().

Potencjał dronów nie ogranicza się do zabawy i wykonywania imponujących fotografii. Te urządzenia dysponują znacznie szerszym zakresem możliwości, który mógłby ułatwić ludziom życie. Amazon wciąż pracuje nad udoskonaleniem programu Prime Air, który opierałby się na dostarczaniu przesyłek przez drony.

Bezzałogowe aparaty latające mogą również znacznie wspomóc pracę szpitali i ratowników medycznych. W Rwandzie drony regularnie transportują krew pomiędzy punktami medycznymi.

Podobną koncepcję opracowali pracownicy służby zdrowia w Iraku i Australii. W obu krajach funkcjonuje system informujący dyspozytorów o upadku osoby w podeszłym wieku. Po otrzymaniu powiadomienia na miejsce rusza karetka. W ramach testów ambulans został zastąpiony przez drona przenoszącego apteczkę. Próba została przeprowadzona w północnym Iraku i zakończyła się sukcesem – pomoc docierała do potrzebujących nawet o dwie minuty szybciej niż przy zastosowaniu klasycznych metod.

Dron / Zdjęcie: Ali Al-Naji

Z pozoru może się wydawać, że 90 sekund to nieduża różnica. Weźmy jednak pod uwagę sytuację, w której poszkodowany nie oddycha albo jego serce przestało pracować. W takiej sytuacji 90 sekund to mnóstwo czasu – powiedział Javaan Chahl, profesor na Uniwersytecie Południowoautralijskim oraz współautor systemu. – W przypadku ratownictwa szybka reakcja znacznie zwiększa szansę na udaną interwencję. Pracownik naukowy podzielił się również swoją wizją rozwoju opisywanego rozwiązania. Zakłada on, że drony mogłyby posłużyć do wielu działań z zakresu ratownictwa medycznego.

Wśród przykładów wymienił transport apteczek, defibrylatorów, a także specjalistycznych leków, np. strzykawek z adrenaliną.

Autor:JN

FUTOPIA