Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nowy skandal. Grindr udostępniał bardzo wrażliwe dane użytkowników

Norweska fundacja Sintef ujawniła, że Grindr udostępniał wrażliwe informacje o swoich użytkownikach – także dotyczące tego, czy są zakażeni wirusem HIV – osobom trzecim.
.get_the_title().

Po aferze Cambridge Analytica, o której pisaliśmy tutaj, kwestia udostępniania danych osobowych stała się popularnym tematem. Efekt domina spowodował odkrywanie coraz to nowych nadużyć dotyczących przechowywania danych przez właścicieli aplikacji i serwisów online.

Najnowsze doniesienia mówią, że Grindr, największa aplikacja randkowa dla gejów, udostępniała wrażliwe informacje o swoich użytkownikach (m.in. o tym, czy są zakażeni wirusem HIV) osobom trzecim.

Do tych wiadomości dotarli pracownicy fundacji Sintef z Norwegii. Według reporterów BuzzFeed, którzy jako pierwsi nagłośnili sprawę, Grindr wymieniał się tymi informacjami z firmami Apptimize oraz Localystics. Antonie Pultier, przedstawiciel Sintef, mówi, że dane o zarażeniu wirusem były przesyłane wraz z położeniem geograficznym i informacjami dotyczącymi numeru telefonu oraz adresem e-mail, na które założone było konto.

grindr

W zeszłym tygodniu Grindr wzbogacił się o funkcję przypominania użytkownikom o regularnych badaniach na obecność chorób przenoszonych drogą płciową. To właśnie z tego powodu użytkownicy aplikacji są w wielkim szoku, że doszło do ujawnienia tak newralgicznych danych. – Grindr to niezwykle otwarte miejsce, jeśli chodzi o problemy związane z HIV/AIDS. Dlatego wynoszenie tego typu informacji do firm postronnych bez zgody użytkowników aplikacji to bezprecedensowe naruszenie standardów, których oczekuje się od przedsiębiorstwa kreującego się na przyjazne dla środowiska queer – mówi James Krellenstein z fundacji ACT UP, która zajmuje się promowaniem merytorycznej wiedzy o HIV i AIDS.

Przedstawiciele aplikacji odpowiedzieli na zarzuty w oficjalnym poście na Tumblr:
Grindr nigdy nie sprzedawał, ani nie będzie sprzedawać informacji, które mogą ujawnić dane personalne użytkowników – pisze Scott Chen, dodając, że migracja danych w celu optymalizacji to powszechna praktyka w branży, a poufne dane były szyfrowane.

Tekst: DS

FUTOPIA