Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Humanistę zatrudnię od zaraz! Jak absolwenci kierunków humanistycznych radzą sobie na rynku pracy?

Raport British Academy wskazuje, że absolwenci kierunków socjologicznych, artystycznych i humanistycznych znajdują pracę w ośmiu z dziesięciu najszybciej rozwijających się sektorach ekonomii częściej niż absolwenci kierunków ścisłych.
.get_the_title().

Zarazem nie jest bardziej prawdopodobne, że ścisłowcy zarobią więcej pieniędzy od humanistów, ani że będą bardziej od nich odporni na zmiany ekonomiczne. Wręcz przeciwnie – uniwersalne zdolności, jakie posiedli humaniści, sprawiają, że są bardziej elastyczni na rynku pracy. – Nasze dane wskazują, że absolwenci kierunków społecznych i humanistycznych zmieniają sektory częściej niż absolwenci kierunków ścisłych, a kiedy tak się dzieje, nie ma to wpływu na ich pensje. Są w stanie znaleźć nową pracę przy zmianach ekonomicznych lub gdy zostaną zwolnieni. To coraz ważniejsze w czasach, gdy jednej pracy nie masz przez całe życie – mówi Harriet Barnes z British Academy.

Jednakże zdaje się, że w czasach przyśpieszającej automatyzacji i coraz to nowszych rozwiązań technologicznych obszar dostępnej dla humanistów pracy zawęża się w szybkim tempie – być może są bardziej elastyczni, ale na bardzo małym rynku pracy. Jest jednak inaczej.

Po humanistów coraz częściej zwracają się firmy technologiczne.

Ostatecznie potrzebujemy nauki, inżynierii i matematyki, ale zastanówmy się nad tym, co dają nam nauki społeczne: zmianę zachowania. Jeśli mamy inżyniera, który chce coś rozwinąć, powinien on pracować z działem artystycznym i działem designu, aby zrealizować projekt – mówi Cary Cooper, profesor psychologii organizacyjnej z University of Manchester’s Alliance Business School. – Cała nauka na świecie może przekonywać cię, że maski ochronne są dla ciebie dobre i powinieneś je nosić, ale jeśli ludzie tego nie robią, trzeba współpracować z ekspertami od zachowania i designerami, którzy wywodzą się z kierunków humanistycznych. Potrzebujemy interdyscyplinarnych zespołów, aby rozwinąć pomysły nauk ścisłych i mieć pewność, że ludzie je podchwycą.

Uniwersytet w Waterloo. Zdjęcie: Maclean’s

Kanadyjskie uniwersytety promują obecnie praktyki zawodowe dla studentów kierunków humanistycznych w firmach technologicznych.

Jedną ze studentek biorących udział w tym programie jest Nicole Araya z Uniwersytetu w Waterloo, która odbywa je w Microsoft Canada. Pracuje tam nad strategią marketingową Xboxa.

Chodzi o komunikację, rozwiązywanie problemów, pracę zespołową, inny sposób myślenia od ludzi bardziej metodycznych i zero-jedynkowych, jak ci związani z naukami ścisłymi – mówi Araya. – Jeśli masz studenta humanistyki w firmie technologicznej, tworzysz miejsce pracy i środowisko, które zmaksymalizuje swoje wyniki.

Norah McRae, zastępca rektora na Uniwersytecie w Waterloo, twierdzi, że firmy technologiczne są szczególnie zainteresowane studentami psychologii, którzy mają wgląd w sposób interakcji ludzi z komputerami, podczas gdy sektor paliwowy potrzebuje studentów komunikacji, a energetyczny – osób po politologii lub socjologii.

Zdjęcie główne: Seth Rose Life
Tekst: Miron Kądziela

FUTOPIA