Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak beznadziejna praca wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne

Ciało w pierwszej kolejności daje znać, że coś jest nie tak.
.get_the_title().

Każdy od czasu do czasu ma zły dzień w pracy. Czy to z powodu szefa, który jest nie w humorze, tabelki w Excelu, która się przez przypadek skasowała, czy irytującego kolegi po drugiej stronie open space’a, który nie rozumie, co to znaczy pracować w ciszy – bez względu na powód, pojedyncze przypadki fatalnego dnia w biurze są jak najbardziej normalne. Problem pojawia się, gdy te sporadyczne zdarzenia stają się rutyną.

Według raportu organizacji Human Power, chroniczny stres związany z miejscem pracy kosztuje polskie przedsiębiorstwa średnio 10 miliardów złotych rocznie.

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych aż 8 proc. ogólnych wydatków na służbę zdrowia powiązanych jest ze zwalczaniem negatywnych konsekwencji permanentnego stresu w pracy. W jego wyniku notuje się też około 120 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.

Ludzki organizm w pierwszej kolejności odczuwa konsekwencje stresującej pracy w toksycznym środowisku i jako pierwszy wysyła sygnały ostrzegawcze. Oto znaki, których nie należy ignorować.

Bezsenność

Źródło: belfasttelegraph.co.uk

Monique Reynolds z amerykańskiego Centrum Niepokoju i Zmiany Zachowań, badająca wpływ stresu związanego z miejscem pracy na zdrowie psychiczne i fizyczne, podkreśla, że pierwszym symptomem, że coś jest nie tak, są problemy ze snem. Jej pacjenci narzekają albo na problemy z zaśnięciem wywołane nadmiarem kłębiących się w głowie myśli związanych z pracą lub też nieustanne budzenie się spowodowane listą rzeczy do zrobienia w biurze.

Bóle głowy

Źródło: Medical News Today

Nasze mięśnie napinają się, by uchronić ciało przed zranieniem.

Jeżeli miejsce pracy postrzegane jest przez nas w kategoriach zagrożenia, nasze mięśnie będą nieustannie napięte.

Chroniczne napięcie mięśni karku, ramion i głowy może doprowadzić do nieustających migren.

Chroniczne napięcie mięśni

Źródło: Mattress Clarity

W obliczu nieustannego napięcia nasz mózg zalewa organizm adrenaliną i innymi hormonami stresu.

W toksycznej pracy, w której jesteśmy bez przerwy zestresowani, nasz układ nerwowy ciągle znajduje się na krawędzi.

To objawia się nieustannie napiętymi mięśniami, a co za tym idzie ich chronicznym bólem.

Częste przeziębienia i osłabienie

Źródło: Science

Chroniczny stres ma negatywny wpływ na nasz układ odpornościowy, osłabiając go i powodując, że stajemy się bardziej podatni na działanie bakterii i wirusów.

Obniżone libido

Źródło: Chatelaine

Stres związany z miejscem pracy ma ogromny wpływ na życie prywatne, odbijając się zwłaszcza na związkach i aktywności seksualnej. Według wyników badań przeprowadzonych na zlecenie Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologów, kobiety, które łączą stresującą pracę z obligacjami związanymi z życiem prywatnym i finansami, w większym stopniu tracą ochotę na seks.

W przypadku mężczyzn chroniczny stres wpływa na obniżoną produkcję testosteronu, co w konsekwencji obniża libido.

Nieustanne zmęczenie

Źródło: Life Extension

Toksyczne miejsce pracy może wpędzić nas w błędne koło zmęczenia: czujemy się przytłoczeni zadaniami w pracy i presją ze strony przełożonych, więc pracujemy długo. Z powodu długich godzin pracy czujemy się z kolei przytłoczeni i ciągle zmęczeni.

Problemy żołądkowe

Źródło: gazetashneta.com

Stres ma wpływ na jelita i na bakterie jelitowe, zmieniając sposób, w jaki trawimy. To może doprowadzić do problematycznych przypadłości takich jak zgaga, zatwardzenie, wzdęcia czy rozwolnienie.

Zmiana apetytu

Źródło: Medical News Today

Stresująca praca sprawia, że zaczynamy poszukiwać źródeł ukojenia i komfortu. W połączeniu z nadmiernym wydzielaniem kortyzolu, hormonu wywołującego głód, tym źródłem często staje się jedzenie. W stresujących sytuacjach zazwyczaj sięgamy po pokarmy z dużą zawartością cukru, które są w stanie przytępić emocje i zachowania związane ze stresem. Na dłuższą metę zmienia się do w szkodliwy dla zdrowia nawyk.

W niektórych przypadkach najlepszym z możliwych rozwiązań problemu chronicznego stresu i wszystkich negatywnych konsekwencji z nim związanych jest rzucenie pracy i poszukanie szczęścia w karierze gdzie indziej.

Z opcji tej nie każdy może jednak skorzystać. Inne sposoby na walkę z problemem stresu w miejscu pracy to między innymi zwiększona aktywność fizyczna przed, w czasie i po pracy, uprawianie jogi, medytacja i praktykowanie mindfulness czy wypracowanie równowagi między życiem zawodowym a życiem prywatnym.

Tekst: AO

FUTOPIA