Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak pracować z przekonaniami? Dobre pytanie, czyli dialog sokratejski

Im więcej ciebie tym mniej? Mnogość opcji przytłacza i nadal wiesz, że nic nie wiesz? Na szczęście, kto pyta też czasami błądzi - ale z drugiej strony czy warto chodzić tam, gdzie możemy dojść na skróty? Zapraszamy do dialogu.

Filozof Sokrates to postać niezwykle zagadkowa. Pozostawił po sobie wiele pytań – także tych bez odpowiedzi. Skazany na śmierć w 399 p.n.e. nie zostawił żadnych spisanych przemyśleń czy ksiąg. Niewiele wiadomo też o jego życiu. W dużej mierze polegamy na pismach jego ucznia, filozofa wagi ciężkiej – Platona.

Sokrates jest arcymistrzem rzeźby sztuki konwersacji. Na kształt słynnej sceny filmu “Uwierz w ducha” w równie pasjonujący sposób ukształtował model rozmowy tzw. dialog sokratejski. Rolą mentora nie jest formułowanie umysłu ucznia i lepienie jego poglądów, a raczej popychanie dialogu do przodu i wspólne odkrywanie prawd za pomocą pytań. To metoda niezwykle skuteczna w pracy z przekonaniami własnymi i innych.

'Najwyższą formą ludzkiej doskonałości jest kwestionowanie siebie i innych.'

Sztukę konwersacji uprawiał aż do utraty tchu.

Rozmowa to najstarsza i zarazem najbardziej powszechna broń masowego rażenia. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z jej mocy uderzeniowej. Jak każda broń, która jest niewłaściwie zastosowana ma swoje konsekwencje. Niejasne, bezcelowe pytania, mają raczej bezcelową wartość, marnują czas i nie pozwalają uzyskać przydatnych informacji. Gavin Clark oraz Sarah Egan zwracają uwagę na funkcję dialogu sokratejskiego jako kamienia milowego w terapii poznawczo-behawioralnej. Tajna broń rozwiązuje wszelkie niedoskonałości praktyk, zadając serię ukierunkowanych, otwartych pytań zachęca do refleksji. Ujawniając wiedzę, która wcześniej była poza naszą świadomością, technika daje wnikliwe perspektywy i pomaga zidentyfikować pozytywne działania.

Samsung Galaxy Z Flip 5G

Poznaj smartfon, który wyznacza trendy. Galaxy Z Flip 5G trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Unikatowa składana konstrukcja, ekran pokryty ultracienkim szkłem i charakterystyczny kolor nadają mu niepowtarzalny wygląd, który przykuwa uwagę. Galaxy Z Flip 5G składa się do zaskakująco kompaktowego rozmiaru, dzięki czemu z łatwością mieści się w dłoni, kieszeni lub małej torebce.

Wyjątkowy design to nie wszystko. Galaxy Z Flip 5G rewolucjonizuje sposób, w jaki korzystaliśmy do tej pory ze smartfonów – od rozmów przez obsługę ulubionych aplikacji czy mobilną fotografię. Teraz możemy zrobić jeszcze więcej bez konieczności trzymania smartfonu w dłoni.

Dzięki zastosowaniu rewolucyjnego elastycznego szkła, wyświetlacz Galaxy Z Flip 5G można złożyć i swobodnie umieścić w kieszeni, a po rozłożeniu wystarczy go ustawić pod dowolnym kątem, aby uchwycić więcej– od selfie, przez grupowe ujęcia, aż po nocne ujęcia. Bez konieczności korzystania z lampy błyskowej, czy statywu. Do tego bateria wystarczająca na cały dzień i gotowość na hiperszybką łączność 5G. Z Galaxy Z Flip 5G nigdy nie przegapimy powiadomienia, SMS-a czy połączenia. Dyskretny, dotykowy ekran umieszczony na zewnątrz urządzenia wyświetla najważniejsze informacje nawet gdy Galaxy Z Flip 5G jest zamknięty. Po rozłożeniu wyświetlacz Galaxy Z Flip 5G automatycznie dzieli się na dwa 4-calowe ekrany, dzięki czemu można łatwo wyświetlać obrazy, treści lub filmy w górnej części wyświetlacza, a w dolnej części sterować nimi. Wyświetlacz Dynamic AMOLED zapewnia niezwykle żywe i wyraźne barwy oraz chroni oczy przed zmęczeniem dzięki filtrowi światła niebieskiego.

materiał partnerski

Powiedzenie: “nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi” nie wytrzymało próby czasu i wyrządza więcej krzywdy niż pożytku.

Sokratejski dialog (czasami opisywany jako metoda sokratejska) obejmuje zdyscyplinowany i przemyślany dialog między dwoma lub więcej osobami. Jest szeroko stosowany w nauczaniu, doradztwie i terapii, aby ujawnić i odkryć głęboko zakorzenione wartości i przekonania, które kształtują i wspierają to, co myślimy i mówimy. Posługując się sprawnie serią ukierunkowanych, ale otwartych pytań możemy rozpakować najgłębsze przekonania. Problem jest jedynie eksplorowany, nie zakładamy żadnego wyniku. Z góry określony cel sprawdza się jedynie wtedy, kiedy występuje presja czasu. Wtedy jednak rozmówca może odnieść wrażenie, że mentor ma swój własny plan i jedyną, słuszną interpretację. Trzeba być uważanym. Take it eeeasy…

Kiedy nie zakładamy niczego z góry, wówczas nasza czysta ciekawość wchodzi na wyższe obroty. Pytania zadawane są z większą empatią, słuchamy aktywnie i stajemy się wrażliwi na wszystkie miny, detale i niuanse. Łapiemy szerszą perspektywę i dostrzegamy inne możliwości rozwiązań problemu.

Towarzysz rozmów w duchu Sokratesa musi logicznie i beznamiętnie doszukiwać się sprzeczności i niespójności.

Jakie są okoliczności sprzyjające sokratejskiej metodzie?

Według profesora Roba Reicha najlepsze otoczenie to atmosfera „dyskomfortu produktywnego”, ale przy braku strachu i paniki. Aby wejść głębiej nie powinno być żadnych przeciwników, nikt nie powinien odgrywać roli „adwokata diabła” ani w żaden sposób testować wytrzymałości i granic drugiego człowieka. Sytuacją idealną jest pozostanie otwartym i przygotowanym na słuchanie. Towarzysz rozmów w duchu Sokratesa musi być naprawdę zaciekawiony, gotów poświęcić czas i energię oraz być w stanie logicznie i beznamiętnie doszukiwać się sprzeczności i niespójności.

W temacie upubliczniania swoich poglądów w sieci zachowujemy się bardzo ekshibicjonistycznie. Nie mamy oporów przed prezentowaniem swoich poglądów i wyrażamy je: odważnymi słowami, nakładkami na zdjęcia profilowe na każdą okazję czy odpowiednimi hashtagami. Jest to etap pierwszy dialogi według Sokratesa. Metoda sokratejska może pomóc nam w zgłębianiu własnych przekonań i następnie podjęciu dialogu z drugim człowiekiem – czyż nie o to nam chodzi?

Zatem jak dołączyć to narzędzie do naszego portfolio narzędzi komunikacji? Metoda przebiega według poniższych kroków!

1. Wyraź to!

Poproś osobę, aby jasno wyraziła swoje przekonania / argumenty.

2. Odtwórz to!

Podsumuj argumenty tej osoby i powtórz to, co powiedziała, aby wyjaśnić swoje zrozumienie pozycji.

3. Udowodnij to!

Poproś o dowody zadając pytania otwarte, aby uzyskać dalszą wiedzę i odkryć założenia, nieporozumienia, niespójności i sprzeczności. Np. Na jakim założeniu opiera się to przekonanie? Jakie są dowody na poparcie tego argumentu?

4. Podważ to!

Jeśli zostaną zidentyfikowane sprzeczności, niespójności, wyjątki lub kontrprzykłady, poproś osobę o zignorowanie przekonania lub o jego dokładniejsze przedstawienie.

5. W razie potrzeby, powtórz TO!

O ile obie strony nie zaakceptują przekształconego przekonania, proces się powtarza.

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Oto kolejny rozdział w historii urządzeń mobilnych. Samsung Galaxy Z Fold to smartfon, który zmienia kształt przyszłości. Złożony Galaxy Z Fold2 5G oddaje do naszej dyspozycji 6,2 calowy ekranem, a po rozłożeniu staje się w pełni funkcjonalnym tabletem oferując funkcjonalną przestrzeń do pracy i rozrywki, dając wiele nowych możliwości niedostępnych w klasycznych smartfonach. 7,6 calowy, inteligentny wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X zapewnia nie tylko bogatą gamę kolorów, ale również dostosowuje częstotliwość odświeżania do tego, co aktualnie robimy, gwarantując płynne odtwarzanie treści i oszczędzając baterię.

Zaawansowany mechanizm zawiasu Galaxy Z Fold2 5G zapewnia doskonałą płynność podczas składania. Smartfon został zaprojektowany tak, aby po rozłożeniu można ustawić go pod dowolnym kątem, co zapewnia niesamowitą elastyczność i swobodę działania w przypadku rozmów wideo, czy korzystania z aplikacji, które wymagają więcej przestrzeni.

Nowatorska konstrukcja Galaxy Z Fold2 5G zapewnia jeszcze lepsze wsparcie w codziennych działaniach, sprawiając że smartfon elastycznie dostosowuje się do naszych potrzeb. Multitasking z Galaxy z Fold2 5G to czysta przyjemność – dzięki udoskonalonemu układowi wielu okien i opcji App Continuity możesz wykonywać wiele zadań z dwiema aplikacjami na ekranie zewnętrznym, przenosić je na ekran główny, otwierać trzecią aplikację na podzielonym ekranie, a następnie jednym dotknięciem wybrać okno, w których chcesz pracować lub grać.

materiał partnerski

Przedstawione kroki są jedynie ścieżką, które nie jest do końca wydeptana. Wskazują drogę i dają wgląd w rozmowę, z której nie tylko Sokrates byłby dumny.

Metoda jest pomocna w ocenie swoich postaw, interpretacji wydarzeń, oczekiwań i atrybucji, które należy eksplorować i ewentualnie zastępować. Nieporozumienia i związane z nimi niepowodzenia bardzo często mają swoje źródła na poziomie celów, zasad czy wartości. Poprzez analizę konkretnych doświadczeń i przykładów jesteśmy w stanie dokopać się do ukrytych założeń i rzeczywistych źródeł problemu.

W myśl idei: im więcej ciebie tym mniej, jedno błędne przekonanie rodzi kolejne, a wszystkie razem sieją spustoszenia. Produktywny dyskomfort czy przeżywany kryzys mogą wnieść wiele w nasze życie, wystarczy odpowiednia (auto)refleksja i ogólnodostępna broń klasyczna, czyli rozmowa.

Tekst: Katarzyna Korbuszewska

FUTOPIA