Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jakie będą polskie miasta za 30 lat?

Obecnie na świecie jest ponad 7,8 mld ludzi, a do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 10 mld. Gdzie zamieszkają i – co ważniejsze – jak będzie wyglądało ich życie w miastach? Grupa Saint-Gobain wraz z ekspertami Towarzystwa Studiów nad Przyszłością próbuje udzielić tych odpowiedzi w cyklu wywiadów Polskie Miasta Przyszłości 2050.
.get_the_title().

Redaktor Dariusz Bugalski, były dziennikarz radiowej Trójki, obecnie twórca podcastu K3 rozmawia z architektami, naukowcami i biznesmenami mającymi największy wpływ na to, jak będą wyglądać w przyszłości szkoły, dzielnice biurowe, osiedla mieszkaniowe czy centra i obrzeża miast. Wśród rozmówców znajdują się mi.in. architekci Natalia Paszkowska (WWAA), Przemo Łukasik (medusa group), Maciej Wójcik (TDJ Estate) czy Mateusz Figaszewski (Solaris). Jak dotąd na stronie Saint Gobain można obejrzeć 4 z 10 zaplanowanych odcinków.

Tam też co 2 tygodnie będą się pojawiały kolejne wywiady. Jeśli nie wiecie, czym jest klopsztanga, jak wygląda szkolny murek i czy warszawski Mordor przetrwa, koniecznie zajrzyjcie na stronę.

Polskie Miasta Przyszłości 2050 to projekt badawczy, oparty o wymianę doświadczeń i dyskusje na temat perspektyw rozwoju urbanistyki i budownictwa, a także ich wpływu na różne obszary codziennego życia ludzi w przestrzeniach miejskich. Nasi rozmówcy skupiają się na tym, co realne i w większości przypadków dostępne w perspektywie kolejnych 30 lat – mówi Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych w Grupie Saint-Gobain.

Kulminacyjnym elementem projektu będzie raport Grupy Saint-Gobain i Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością poświęcony polskim miastom w 2050 roku. Autorzy skupią się na obszarach dotyczących mieszkania, nauki, pracy i spędzania wolnego czasu, będzie również mowa o infrastrukturze wodno-ściekowej oraz transporcie w polskich miastach za 30 lat.

Premiera raportu 'Polskie Miasta Przyszłości 2050′ planowana jest na grudzień bieżącego roku.

Uwagę mieszkańców miast, a często i samorządowców, zaprzątają krótkoterminowe problemy i doraźne zadania. Tymczasem wielu z nich można przeciwdziałać dzięki nowym rozwiązaniom technicznym, które albo już są dostępne, albo pojawią się na rynku w perspektywie najbliższych lat. Dlatego dla władz miast i inwestorów absolutnie kluczowe jest systematyczne badanie możliwych rozwiązań budowlanych przyszłości. Wymaga to specjalistycznego warsztatu badawczego foresightu i nad taką analizą właśnie pracujemy. Zamierzamy też pokazać, w których polskich miastach nasycenie budynkami zaprojektowanymi na miarę przyszłości jest największe – mówi Kacper Nosarzewski, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, partnera projektu.

 

FUTOPIA