Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kanadyjczycy dzięki akcji crowdfundingowej wykupili dziewiczy teren na Zachodnim Wybrzeżu, by nie zrobiła tego żadna wielka firma

Do uzbierania było aż 9 milionów złotych, ale zachowanie piękna dzikiej natury i chronienie go przed zakusami wielkich firm było dla tej społeczności warte każdej ceny.
.get_the_title().

Princess Louisa Inlet to miejsce jak z obrazka – prawdziwa perła Kolumbii Brytyjskiej. Wychodzące z wody granitowe skały, kilkadziesiąt wodospadów i dużo zieleni.

Tu natura po raz kolejny dowodzi, że jest genialnym i niezastąpionym projektantem przestrzeni.

Brak ingerencji człowieka zdecydowanie służy tym terenom. Tymczasem to wszystko mogło się zmienić – i to przybierając niekoniecznie optymistyczny kształt.

Źródło: BCParksFoundation.ca. Na zdjęciu zaznaczono wykupione tereny.

Prywatny właściciel tych terenów postanowił wystawić je na sprzedaż. Zakupem od razu zainteresowały się duże korporacje i firmy, w tym też takie, które zajmują się wycinką drzew. Te wiadomości niezwłocznie zaktywizowały do działania lokalną organizację non-profit dbającą o zachowanie przyrody – B.C. Parks Foundation, która uznała, że należy zorganizować zbiórkę crowdfundingową. Pozwoliłaby ona wykupić te tereny na własność i dzięki temu je chronić, zachowując ich dziewicze piękno i nie dopuszczając do ingerencji niepożądanych podmiotów.

Zwłaszcza że dla wielu z nich priorytetem byłby zysk. Można było się więc spodziewać totalnej eksploatacji tego obszaru, co w konsekwencji doprowadziłoby do jego zniszczenia.

Fot. Kristopherr Orr

Zadanie nie było łatwe, bo w kilka miesięcy trzeba było zebrać ok. 9 milionów złotych. Tyle właśnie miało kosztować 800 hektarów terenu położonego na Sunshine Coast. Andrew Day, CEO B.C. Parks Foundation, w wypowiedzi dla CBC przyznaje, że nie obeszłoby się pewnie bez wsparcia kilku niesamowicie zamożnych darczyńców. Istotne jest jednak również to, że rzesze Kanadyjczyków wpłacały tyle, ile mogły. Nawet po 10-15 dolarów. „Zrobiliście to! Wasza miłość do Kolumbii Brytyjskiej i cudownych miejsc jak Princess Louisa Inlet dokonała cudu.” – czytamy w liście dziękczynnym, który organizator zbiórki wystosował na swoim fanpage’u do wszystkich biorących w niej udział. – „(…) Wiemy, że zachowanie piękna Kolumbii Brytyjskiej jest dla was ważne, a tutejsze parki stanowią przecież jego nieodzowny element. One są naszymi katedrami, wieżami, piramidami – naszymi cudami świata.”

Źródło: BCParksFoundation.ca

Po sfinalizowaniu formalności związanych z zakupem i załatwianiu spraw prawnych dotyczących ochrony i konserwacji tego fiordu, organizacja nie zamierza spocząć na laurach. Ich długofalowym celem jest połączenie wszystkich terenów znajdujących się wokół Princess Louise Intel i stworzenie tam oficjalnie parku przyrody. Czujemy, że im się to uda, ale na wszelki wypadek mocno trzymamy kciuki!

Fot. Kristopherr Orr
Źródło: BCParksFoundation.ca

Zdjęcie główne: fanpage BC Parks Foundation
Tekst: KD

FUTOPIA