Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Koniec z przewijaniem w prawo i lewo? Rzeczywistość wirtualna przenosi randki online na nowy poziom

Możliwe, że już niedługo Tinder odejdzie w niepamięć. Teraz na horyzoncie pojawiają się pierwsze randki w wirtualnej rzeczywistości, które mają wprowadzić ludzkie interakcje na zupełnie nowy poziom.
.get_the_title().

Przewijanie w prawo i lewo, oglądanie zdjęć, czytanie opisów i pisanie wiadomości. Do tej pory na tym opierało się randkowanie online, a niektóre platformy od niedawna dodają do tego możliwość wysyłania komunikatów głosowych i wideo-spotkań. Nadal jednak nie są to popularne narzędzia i możliwe, że nawet nie zdążą takimi się stać…

Wszystko za sprawą Web3, czyli nowej iteracji sieci World Wide Web, która zawiera w sobie decentralizację, technologie blockchain i ekonomię opartą na tokenach, a także hipotetycznej iteracji metaverse (w której Internet jest uniwersalnym i wciągającym wirtualnym światem, który odbierany jest przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości). To właśnie łączenie technologii blockchain z rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością (AR/VR) miałoby stworzyć nowe możliwości randkowania online.

Popularne aplikacje randkowe (Tinder czy Bumble) już od jakiegoś czasu rozważają odejście od 'klasycznych’ form internetowych interakcji.
Match Group, do której należy Tinder, planowała na przykład zbudować społeczność 'Single Town’, w której ludzie spotykaliby się i poznawali jako awatary w wirtualnych środowiskach. Na rynku pojawiają się powoli nowe platformy, które właśnie w tym kierunku zmierzają – Planet Theta jako jedna z pierwszych oferuje użytkownikom randki VR.

Na czym dokładnie miałoby polegać takie spotkanie? Zamiast przesuwać palcem, by wybrać daną osobę, użytkownik musi podejść na przykład w barze do kogoś, kto mu się podoba i rozpocząć rozmowę. Oczywiście nadal każdy ma swój profil z podstawowymi informacjami.

VR oferuje również nowe możliwości w ćwiczeniu umiejętności, których ludzie potrzebują, aby odnieść sukces na pierwszej randce. Sprawdziliśmy, w jaki sposób symulacje pierwszej randki mogą być wykorzystywane do rozwijania umiejętności interpersonalnych. W ramach projektu pilotażowego uczestnicy wzięli udział w sesji coachingowej w Datingverse, wirtualnym barze na dachu, do którego uzyskali dostęp za pośrednictwem gogli VR. Każda sesja składała się z krótkiej pierwszej randki w wirtualnej rzeczywistości z potencjalnym partnerem oraz informacji zwrotnej na żywo od profesjonalnego trenera randkowego – mówi dr Liesel Sharabi.

Ekspertka dodaje, że chociaż Web3 nadal jest słusznie krytykowany i nie ma gwarancji, że spełni oczekiwania, to bardzo możliwe, że nowe technologie i tak wpłyną na randki online, a te coraz bardziej zaczną przypominać sposób, w jaki poznajemy się w świecie offline.

Tekst: AC
Zdjęcie: Vinicius „amnx” Amano/Unsplash

FUTOPIA