Sportowcy zareagowali na homofobiczny transparent na stadionie Legii

Co łączy gwiazdę piłki nożnej, mistrzynię świata w żeglarstwie i mistrza świata w brazylijskim Jiu-jitsu? To samo, co mistrza Polski w Muay Thai, pływaczkę paraolimpijską, wicemistrza Europy w Jiu-jitsu i trenera MMA.
Cała siódemka wzięła udział w kampanii #SportPrzeciwHomofobii jako pierwsi sportowcy i sportsmenki w Polsce, wyrażając swój sprzeciw wobec homofobii w środowisku sportowym.
Akcja Kampanii Przeciw Homofobii #SportPrzeciwHomofobii wystartowała 17 marca. Tego dnia w swoich mediach społecznościowych (Instagram i Facebook) siódemka sportowców i sportsmenek umieściła zdjęcia w koszulkach z napisem Sport Przeciw Homofobii. W akcję zaangażowali się piłkarz Radek Majdan i jego partnerka Małgorzata Rozenek, podwójna mistrzyni świata w żeglarstwie Jolanta Ogar-Hill, mistrz Polski w Muay Thai Kamil Siemaszko, pływaczka paraolimpijska Karolina Hamer, trener Muay Thai i MMA, współzałożyciel klubów sportowych Academia Gorila, Grzegorz Sobieszek, wicemistrz Europy Jiu-jitsu Ne Waza Tomasz Paszek i mistrz świata z 2016 oraz aktualny mistrza Polski w brazylijskim Jiu-jitsu Maciej Kozak. Do akcji dołączyli już Otylia Jędrzejczyk, Adam Małysz czy Krzysztof Hołowczyc. Poza publikacją zdjęć, sportowcy w swoich wpisach na mediach społecznościowych wyjaśniają, dlaczego wspierają walkę z homofobią.
Akcja Kampanii Przeciw Homofobii #SportPrzeciwHomofobii powstała w reakcji na homofobiczny transparent wywieszony na stadionie Legii Warszawa. Pomimo tego, że olbrzymich rozmiarów baner nienawiści powiewał na trybunach Legii przez całe 90 minut, nikt nie zareagował.
– Akcją #SportPrzeciwHomofobii chcemy pokazać, że świat sportu może wyglądać inaczej – że są w Polsce sportowcy i sporstmenki, którzy sprzeciwiają się homofobii i mówią o tym głośno – mówi Franciszka Sady z KPH.– Te zdjęcia to dopiero początek. Liczymy na to, że po publikacji zdjęć pierwszej grupy sportowców i sportsmenek do akcji dołączą inne osobistości ze świata sportu. Warto podkreślić, że skala przemocy wobec osób LGBT w Polsce jest olbrzymia. Jak wynika z badań blisko 70 proc. osób LGBTA doświadczyło przemocy motywowanej uprzedzeniami w ciągu ostatnich dwóch lat. Kampania Przeciw Homofobii i inne organizacje działające na rzecz praw człowieka od lat postuluje wprowadzenie zmian w Kodeksie karnym, które pozwolą skutecznie przeciwdziałać przemocy motywowanej homo- i transfobią. Postulaty aktywistów i aktywistek jak dotąd nie spotkały się z reakcją władzy.
„Nie znam żadnego geja w środowisku sportów walki. Serio. No dobra, znam jednego gościa, który pozował w gejowskim magazynie (…). Lesbijki niby znam, ale tylko te z wielkiego świata za wielką wodą, czyli z UFC. A przecież statystyki są nieubłagane. Oni są na bank gdzieś wokół nas, w tych naszych śmierdzących potem sportowych szatniach, tylko milczą. Milczą z obawy przed linczem, odrzuceniem czy wiecznymi docinkami” – skomentował na blogu swój udział w akcji Grzegorz Sobieszek. – „Absolutnie nie mam nic do osób o innej orientacji seksualnej. Wynika to z mojej ogólnej życiowej filozofii. Jak już wielokrotnie akcentowałem w moich wpisach, tylko my sami możemy zadecydować o tym, co jest dla nas dobre.” Więcej na ten temat przeczytajcie na blogu Grzegorza Sobieszka.
– Ważna akcja, trzeba mówić głośno #sportprzeciwkohomofobii. Jesteśmy wśród sportowców, reprezentujemy ten sam kraj, mamy takiego samego orzełka na piersi, a medal nie jest mniej złoty, bo wywalczyła go osoba homo, bądźmy dumni!!! – napisała na Instagramie Jolanta Ogar-Hill. Żeglarka w ubiegłym roku wzięła ślub ze swoją partnerką.
– Zasadę fair play mam we krwi i reprezentuję Polskę dla wszystkich – pisze z kolei na Facebooku paraolimpijka Karolina Hamer, która w 2018 roku ujawniła się jako biseksualistka.