Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

mBank sprzeda swoją kolekcję dzieł sztuki. Fundusze trafią do młodych artystów

Fundusz „M jak malarstwo” powstał, by wspomóc młodych artystów w dobie pandemii.
.get_the_title().

25 czerwca o godzinie 19:00 w domu aukcyjnym Desa Unicum odbędzie się aukcja obrazów z kolekcji mBanku. Kolekcje banków często są naprawdę wyjątkowe – instytucjom finansowym nie brak bowiem funduszy, by zgromadzić naprawdę pierwszorzędne dzieła. Tak jest i w przypadku mBanku, który gromadził swoją kolekcję przez lata.

Pod młotek pójdą 32 obiekty, wśród nich płótna takich twórców jak Stanisław Witkiewicz, Włodzimierz Tetmajer, Józef Brandt czy Juliusz Kossak, a także meble pochodzące z XVII, XVIII, XIX i połowy XX wieku.

Katalog aukcji możecie zobaczyć tutaj, a jeśli marzy wam się obejrzenie wystawionych obiektów na żywo i jesteście akurat w Warszawie, to są obecnie wystawione w Desie. Zastanawiacie się pewnie, dlaczego bank zdecydował się na sprzedaż tworzonej latami kolekcji. Postanowił zgromadzić w ten sposób fundusze, które trafią następnie do młodych twórców w ramach programu „M jak malarstwo”.

włodzimierz tetmajer „król chłopów” (około 1900)

Fundusz „M jak malarstwo” powstał w odpowiedzi na trudną sytuację, w jakiej znalazło się wielu artystów w dobie pandemii.

Środki zgromadzone przez mBank wskutek aukcji trafią do młodych malarzy. – Aukcja dzieł sztuki z naszej kolekcji ma jeden cel: sfinansować fundusz „M jak malarstwo”, który powstał w banku, żeby wspierać młodych polskich malarzy. Rozumiemy, że takie wsparcie jest im niezbędne, szczególnie w okresie pandemii. Chcemy stworzyć niezwykłą kolekcję, która z czasem powiększy swą wartość i… wspomoże kolejnych młodych artystów. Wierzę, że dzięki pracy wybitnych specjalistów w komisji zakupowej funduszu, uda nam się osiągnąć ten cel – powiedział prezes mBanku, Cezary Stypułkowski. Szczegóły działania funduszu „M jak malarstwo” nie są jeszcze znane – nie wiadomo konkretnie, kto będzie mógł się ubiegać o pieniądze i na jakich zasadach.

Zdjęcie główne: Stanisław Witkiewicz „Jarmark w miasteczku” (1882)
Tekst: NS

FUTOPIA