Na Tajwanie pary tej samej płci wzięły ślub w grupowej uroczystości dla członków służby wojskowej

Śluby par tej samej płci zostały zalegalizowane na Tajwanie w maju 2019 roku. W miniony piątek po raz pierwszy dwie członkinie służby wojskowej poślubiły swoje partnerki podczas zbiorowej uroczystości.
.get_the_title().

Tajwan należy do najbardziej progresywnych krajów Azji – zeszłoroczna legalizacja ślubów par jednopłciowych była pierwszą tego typu decyzją w całym regionie.

Przez ostatnie 18 miesięcy tysiące par jednopłciowych weszło tam w związek małżeński.

Poparcie dla nich jest w społeczeństwie powszechne oraz publicznie podzielane także przez takie instytucje jak siły zbrojne. Ich przedstawiciel wyraził dumę z tego, że Tajwan jest w tej kwestii przykładem dla innych państw Azji oraz dał błogosławieństwo homoseksualnym członkom służby wojskowej, którzy chcą zalegalizować swój związek.

Młoda para Wang Yi i Meng Youmei / Zdjęcie: Republic of China Army
Młoda para Chen Ying-xuan i Lee Ying-ying / Zdjęcie: Liang Chen/Republic of China Army

Zdjęcia tajwańskich wojskowych i ich partnerek obiegły światowe media, stając się symbolem wsparcia dla całej społeczności LGBT oraz dowodem na panującą na Tajwanie wolność i inkluzywność. – Miłość sprawia, że Tajwan jest silniejszy. Błogosławcie każdego kochającego człowieka i wspierajcie przy tym ciągłą poprawę narodowej armii – skomentował członek rady miasta Tajpej. Słowa te zostały odebrane jako ogromny wyraz wsparcia osób LGBT i świadczą o tym, że tajwańskie służby wojskowe nie akceptują żadnego rodzaju dyskryminacji i bez względu na orientację seksualną, każdy wojskowy i każda wojskowa będą traktowani z szacunkiem i poszanowaniem swoich praw.

Ślub Chen Ying-xuan z Lee Ying-ying oraz Wang Yi z Meng Youmei miał miejsce na dzień przed tajpejską paradą równości. Tym samym cały weekend stał się dla Tajwańczyków okazją do celebracji miłości i tolerancji.

Mimo legalizacji ślubów jednopłciowych, na Tajwanie pary te nadal nie mają prawa do adopcji (wyjątek stanowi sytuacja, w której jeden z partnerów jest spokrewniony z adoptowanym dzieckiem). Biorąc jednak pod uwagę jak progresywne jest to społeczeństwo, może i to wkrótce ulegnie zmianie?

Para tej samej płci podczas grupowego ślubu członków tajwańskich sił zbrojnych / Zdjęcie: timescolonist.com

Zdjęcie główne: newsakmi.com
Tekst: Agata Dawid

FUTOPIA