Największy producent biżuterii na świecie będzie korzystał wyłącznie ze złota i srebra z recyklingu

Marka Pandora powstała w 1982 roku w Kopenhadze. Początkowo był to zaledwie jeden sklep jubilerski. Z czasem firma ewoluowała, stając się największym producentem biżuterii na świecie. Dzięki swej pozycji może wyznaczać kierunek zmian w całej branży. Postanowiła więc skorzystać z tego przywileju. Pandora stawia na recykling. Już w ubiegłym roku aż 71 proc. złota i srebra, które wykorzystała marka, pochodziło z recyklingu.
Pandora nie zamierza jednak na tym zakończyć i obiecuje, że do 2025 roku będzie to 100 proc.
– Srebro i złoto to piękne materiały jubilerskie, które można poddawać recyklingowi w nieskończoność bez utraty ich jakości. Metale wydobywane przed wiekami są tak samo dobre jak nowe. Nigdy nie niszczą ani nie tracą swojej jakości. Chcemy pomóc w opracowaniu bardziej odpowiedzialnego sposobu wytwarzania luksusowych produktów w przystępnej cenie, takich jak nasza biżuteria, i zapobiegać dostawaniu się tych metali na wysypiska śmieci. Chcemy przyczynić się do budowy gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu – mówi CEO marki Alexander Lacik.

Choć przetapianie złota i srebra jest dobrze znaną metodą, dotychczas żadna marka nie zdecydowała się na to na taką skalę. Dzięki tej decyzji Pandora zmniejszy swój ślad węglowy. Srebro i złoto z recyclingu to nie tylko zmniejszone emisje dwutlenku węgla, ale też zmniejszone zużycie wody i mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż w przypadku wydobywania nowego kruszcu. Dodatkowo od tego roku całość zapotrzebowania energetycznego w dwóch fabrykach Pandory w Tajlandii pochodzić będzie z zielonej energii, a w 2025 roku firma osiągnie neutralność węglową.
Tymczasem w Wietnamie kończy się właśnie budowa złotego hotelu.
Na zewnątrz sześciogwiazdkowy Hanoi Golden Lake w całości pokryty jest kafelkami infuzowanymi prawdziwym 24-karatowym złotem. Deweloper zapewnia, że w środku na gości będzie czekać jeszcze więcej złota – złote lobby, pokryte złotem meble, łazienka i akcesoria. Tym samym Hanoi Golden Lake stanie się najbardziej złotym hotelem na świecie. W dubajskim Burdż al-Arab 22-karatowym złotem pokryta jest winda i lobby, w Hotelu Emirates Palace w Abu Zabi są złote ściany i sufity, a w Trump International Hotel w Las Vegas – złote okna. Hotel w Hanoi będzie mieć to wszystko i jeszcze więcej.

Tekst: NS