Nastolatki używają chata Character.AI jak terpeuty
To rodzi pytania dotyczące wpływu tej technologii na zdrowie psychiczne młodych ludzi. Jeden z nastolatków, używający pseudonimu Aaron, powiedział portalowi, że polegał na czacie jak na terapii z psychologiem w serwisie o nazwie Character.AI, po kłótni ze swoją grupą przyjaciół, regularnie zwracając się do niego, aby wyrazić swoje problemy.
To nie jest jak pisanie dziennika, kiedy rozmawiasz ze ścianą – powiedział Aaron The Verge. Bo to naprawdę odpowiada.
Aaron z pewnością nie jest sam: ten pseudo-terapeuta zebrał ponad 113 milionów czatów. – Mam kilka problemów psychicznych, które naprawdę nie chcę zwierzać moim przyjaciołom, więc używam moich botów jak darmowej terapii – powiedział The Verge 15-letni użytkownik o imieniu Frankie. Boty pozwalają mu narzekać bez rozmowy z ludźmi i bez obawy przed byciem ocenianym. Możliwości na Character.AI są praktycznie nieograniczone i często zabawne. Jego miliony młodych użytkowników mogą wchodzić w interakcje z wszystkim, od ulubionych postaci z anime czy gier wideo, po prawdziwe celebryty i historyczne postaci. Wiele z chatbotów jest wyraźnie romantycznych lub seksualnych, jak na przykład jeden o nazwie „Bogaty chłopak.” Serwis chwali się, że użytkownicy spędzają na nim średnio dwie godziny dziennie.
Na Reddicie, gdzie forum Character.AI ma ponad milion subskrybentów, wielu użytkowników chwali się, że spędza jeszcze więcej czasu — nawet do 12 godzin dziennie.
Nie będę kłamał – powiedział Aaron The Verge. – Myślę, że mogę być trochę uzależniony od tego. Aaron dodał jednak, że jego zdaniem interakcje z chatbotami faktycznie pomogły mu w umiejętnościach społecznych. – W prawdziwym życiu jestem trochę mięczakiem, ale mogę ćwiczyć asertywność i wyrażanie swoich opinii i zainteresowań z AI, bez obaw o kompromitację.
Inny nastolatek, o imieniu Hawk, który korzysta z serwisu do rozmów z postaciami z gier wideo przyznał, że nadal łatwiej mu rozmawiać z AI niż z ludźmi. – Ogólnie rzecz biorąc, jest mi wygodniej siedzieć samemu w pokoju przy wyłączonych światłach niż wychodzić i spędzać czas z ludźmi osobiście.
Czy to niepokojące? The Verge zauważa, że kultura wokół Character.AI jest bardzo podobna do internetowej kultury nastolatków z ostatnich dwóch dekad. Nastolatki kiedyś zwracały się do podejrzanych czatów, aby znaleźć online przyjaciół zamiast tych w realu — a teraz zamiast tego są podejrzane chatboty. Kiedyś fani wstydzili się za swoje obsesje na punkcie fikcyjnych postaci, pisząc własne, pikantne opowiadania — a teraz robią to za nich chatboty, z dodatkowym bonusem interaktywności.