Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Naukowcy opracowali metodę, dzięki której będzie można wytwarzać tlen z pyłu księżycowego

Mają nadzieję, że w przyszłości na Księżycu stanie zakład produkujący tlen z regolitu.
.get_the_title().

Czy na Księżycu dałoby się stworzyć stałe bazy, w których żyliby ludzie? Jednym z podstawowych problemów byłby w takiej sytuacji brak tlenu. Naukowcy z University of Glasgow próbują więc rozwiązać tę kwestię. W tym celu biorą pod lupę księżycowy pył. A właściwie regolit, bo tak nazywa się kilkumetrowa warstwa drobnego pyłu i skał pokrywająca powierzchnię Księżyca, która powstała w wyniku uderzania meteorytów w satelitę Ziemi.

Księżycowy pył był już wcześniej badany, dlatego wiadomo, że zawiera ok. 40-45 proc. tlenu. Szkopuł jednak w tym, że trzeba go wydobyć.

Próbowano to robić już wcześniej, ale efekt nie był satysfakcjonujący. Tym razem, dzięki szkockim naukowcom, może być inaczej – stworzyli oni technikę o nazwie elektroliza stopionych soli.

Lomax, Planetary and Space Science

W Europejskim Centrum Badań i Technologii Kosmicznych w Noordwijk w Holandii stanął zakład, dzięki któremu wydobywanie tlenu z regolitu może stać się rzeczywistością. Póki co eksperymenty przeprowadzane są na sztucznym regolicie.

Na czym polega elektroliza stopionych soli?

W metalowym pojemniku umieszcza się regolit oraz chlorek soli. Następnie pojemnik ten podgrzewany jest aż do 950 stopni Celsjusza. Wtedy przykłada się do niego prąd elektryczny, który wydobywa tlen. Sól migruje wówczas do anody, a więc łatwo można ją usunąć. W ten sposób można wydobyć z regolitu aż do 96 proc. tlenu. Naukowcy mają nadzieję, że zakład produkujący tlen z regolitu uda się w przyszłości postawić na Księżycu. – Zdolność pozyskiwania tlenu z zasobów znalezionych na Księżycu byłaby niezwykle przydatna dla przyszłych osadników księżycowych, zarówno do oddychania, jak i do lokalnej produkcji paliwa – mówi Beth Lomax z University od Glasgow. Nie są to jedyne badania nad regolitem, które są obecnie przeprowadzane. Open University chce sprawdzić, czy po ogrzaniu pyłu księżycowego i dodaniu do niego wodoru, udałoby się stworzyć wodę.

Zdjęcie główne: Mike Petrucci / Unsplash
Tekst: NS

FUTOPIA