Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Naukowcy stworzyli pierwszy lewitujący materiał

Jak wpłynie on na postęp w nauce?
.get_the_title().

Zespół badaczy z Instytutu Nauki i Technologii Okinawa w Japonii stworzył mały kawałek grafitu, który potrafi nieruchomo lewitować nad siatką magnesów. Zdaniem twórców ten 'wolny od grawitacji’ materiał nadaje się przede wszystkim do opracowywania nowej generacji niezwykle czułych czujników.

Do jego stworzenia wykorzystano malowane chemicznie grafitowe koraliki i zestaw ułożonych w siatkę magnesów.

Grafit jest niezwykle silnym przewodnikiem elektrycznym, który traci energię pod wpływem przepływu prądu elektrycznego. Dlatego też lewitacja magnetyczna nie została dotychczas opatentowana. Naukowcy mają jednak nadzieję, że za sprawą minimalizacji ruchów materiału możliwe okaże się rozpoczęcie pracy nad czujnikami, które będą w stanie wykrywać nawet najmniejsze zmiany w grawitacji.

grafit/Fot. Okinawa Institute of Science and Technology, oist.jp
Fot. Okinawa Institute of Science and Technology/oist.jp

Ciepło powoduje ruch, ale poprzez ciągłe monitorowanie i dostarczanie systemowi informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym możemy go ograniczyć – powiedział kierownik zespołu badawczego Jason Twamley. – Kontrolując materiał, zmniejszamy jego energię kinetyczną, skutecznie go przy tym chłodząc.

Według Twamleya lewitujący grafit będzie prawdopodobnie skuteczniejszy niż opracowane do tej pory najbardziej czułe grawimetry.

Aktualnie zespół pracuje nad wyeliminowaniem wciąż występujących zakłóceń zewnętrznych, takich jak wibracje, pole magnetyczne i szum elektryczny. Poprawi to działanie ich materiału.

Zdjęcie główne: Edward Jenner/Pexels.com
Tekst: OP

FUTOPIA