Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Naukowcy twierdzą, że mogą cofnąć czas w systemie kwantowym

Perspektywy są ogromne, choć, jak przyznają badacze, jesteśmy dopiero na początku tej fascynującej drogi.
.get_the_title().

Zespół badaczy z Instytutu Optyki i Informacji Kwantowej Austriackiej Akademii Nauk podzielił się swoimi najnowszymi odkryciami w zakresie manipulowania czasem w układzie kwantowym. Zaangażowany w projekt Miguel Navascues oznajmił, że grupie udało się dokonać czegoś, co dotychczas kojarzyliśmy raczej z fantastyką naukową, czyli przywrócić foton do pierwotnego stanu sprzed przejścia przez kryształ. Wszystko dzięki niezwykłym właściwościom świata kwantowego, który otwiera przed ludzkością nowe perspektywy na tle fundamentalnych praw fizyki.

Kluczową rolę odgrywają tu cząstki zwane kubitami, które, choć wymyka się to intuicyjnemu postrzeganiu, potrafią istnieć w więcej niż jednym stanie jednocześnie.

Łatwo skojarzyć to sobie z bitem, który w systemie zerojedynkowym przyjmuje wartość 0 albo 1. Kubit równolegle może być i zerem, i jedynką.

Badacze poinformowali, że znaleźli sposób na przyspieszenie, spowolnienie, a nawet odwrócenie zegara danego systemu – zarówno do przodu, jak i do tyłu.

W obrazowej metaforze Navascues przyrównał to do sposobów oglądania filmu. W kinie (fizyka klasyczna) wyświetlany jest on od początku do końca. W domu (fizyka kwantowa) możemy przewijać lub cofać to, co oglądamy.

Brzmi to ekscytująco, niemniej są oczywiście kruczki. Póki co jesteśmy w stanie przenosić bardzo prostą informację. Chcąc odnieść to np. do złożonego z ogromnej liczby składowych człowieka, w wyniku milionów lat starań udałoby się go według aktualnych szacunków odmłodzić o… sekundę. Obecnie technologia będzie przydatna m.in. przy odwracaniu stanów kubitowych procesora, umożliwiając naukowcom cofanie błędów. A w przyszłości? ’Odkryliśmy, że można przenosić czas ewolucyjny między identycznymi systemami fizycznymi. W rocznym eksperymencie z dziesięcioma systemami możesz zabrać jeden rok z każdego z pierwszych dziewięciu i dać je wszystkie dziesiątemu’ – wyjaśnia Navascues.

Jeśli chcecie dowiedzieć się o kwantach i związanych z nimi pozornych paradoksach nieco więcej, polecamy dłuższe materiały z Andrzejem Draganem.

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: XpertUp

FUTOPIA