Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Niemcy chcą wyżej opodatkować mięso. Ma to poprawić sytuację zwierząt

Na tym etapie trudno powiedzieć, czy pomysł wejdzie w życie.
.get_the_title().

Czy wyższy podatek VAT na mięso może sprawić, że zwierzętom będzie się żyło lepiej? Takiego zdania są niemieccy ekolodzy i część tamtejszych polityków z partii socjaldemokratów i Zielonych.

Obecna stawka podatku VAT na mięso to 7 proc. Politycy z wymienionych partii postulują o podniesienie jej do 19 proc.

Jestem za podniesieniem podatku VAT na mięso i przeznaczeniem wpływów na dobrostan zwierząt – powiedział Friedrich Ostendorf, rzecznik polityki rolnej Zielonych. Zgadza się z nim także rzecznik polityki rolnej socjaldemokratów, Rainer Spieging. – Taki podatek może być konstruktywną propozycją. Jednak dodatkowe dochody z podatków powinny zostać wykorzystane na wsparcie hodowców zwierząt, aby pomóc im w restrukturyzacji – mówi natomiast Albert Stegemann, rzecznik rolnictwa z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej.

źródło: route perfect

Niemcy to kraj znany z zamiłowania do mięsa – przeciętny obywatel zjada go aż 60 kg rocznie, a kraj jest trzecim co do wielkości eksporterem mięsa na świecie. W przeszłości pojawiały się tam już pomysły mogące wpłynąć na dobrostan zwierząt hodowlanych.

Mówiło się m. in. o specjalnych naklejkach, którymi miały zostać oznaczone wyroby mięsne pochodzące z hodowli, w których panują dobre warunki – pomysł nie został jednak wcielony w życie.

W Niemczech podatek VAT na większość produktów spożywczych wynosi właśnie 19 proc. – w przypadku zmiany opodatkowania mięsa obniżona dotychczas stawka VAT zostałaby dostosowana do analogicznych produktów. Obecnie coraz więcej mówi się o tym, że przemysł mięsny jest odpowiedzialny za emisję nawet 14,5 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych – oznacza to więc, że w znacznej mierze odpowiada za zmiany klimatyczne. Dorzucając do tego jeszcze często niehumanitarne warunki, w których żyją zwierzęta, należy przyznać, że działania na rzecz dobrostanu zwierząt hodowlanych naprawdę mają sens.

Zdjęcie główne: The Daily Beast
Tekst: NS

FUTOPIA