Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Millenialsi będą generacją dotkniętą największymi nierównościami ekonomicznymi

Millennialsi zarabiają mniej niż pokolenie ich rodziców, kiedy było w ich wieku. Z drugiej strony rośnie także liczba miliarderów przed 40. rokiem życia.
.get_the_title().

Przepaść między bogatymi a biednymi powiększa się. Jak wynika z niedawnego raportu Credit Suisse, najbogatszy 1 proc. posiada aż 50,1 proc. światowego majątku, natomiast w rękach najbiedniejszej połowy globalnej populacji pozostaje zaledwie 2,7 proc. (szerzej pisaliśmy o tym tutaj). W tym samym raporcie czytamy także o tym, że Millennialsi nie tylko są teraz, ale i będą w przyszłości pokoleniem charakteryzującym się największymi nierównościami pod względem poziomu życia. Podczas gdy duża część Millenialsów ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Hiszpanii i Francji tonie w studenckich długach, nie dziedziczy majątków (tylko 10-15 proc. Millenialsów odziedziczyło bogactwo po bliskich, ale za to są to duże sumy – często sięgające aż 40 proc. ich aktywów) i spłaca kredyty, rośnie także liczba miliarderów, którzy nie skończyli jeszcze 40 lat.

Źródło: My Come Up

W Stanach Zjednoczonych najszybciej rosnącym rodzajem zadłużenia są kredyty studenckie – w 2013 roku dotyczyły one aż 37 proc. Amerykanów w wieku od 20 do 30 lat. Między 1963 a 2013 rokiem średni koszt edukacji uniwersyteckiej w USA wzrósł ponad dwa razy (biorąc pod uwagę inflację), a mimo to Millennialsi częściej niż pokolenie ich rodziców decydują się na podjęcie studiów. Nic dziwnego – jak wynika z analizy Economic Policy Institute absolwenci college’ów w 2015 roku zarabiali o 56 proc. więcej od Amerykanów, którzy edukację zakończyli na liceum. Różnica między tymi dwoma grupami nie była tak duża aż od 1973 roku.

Z drugiej strony Millennialsi i tak zarabiają średnio o 20 proc. mniej niż pokolenie baby boomers, kiedy było w ich wieku.

Tymczasem na zeszłorocznej liście miliarderów przygotowanej przed Forbesa pojawiła się rekordowa liczba osób przed czterdziestką – aż 56, w porównaniu do zaledwie 21, które znalazły się na liście w 2003 roku. Również poziom bogactwa miliarderów-millennialsów jest wyższy – siedem lat temu wynosił on 3,2 mld, a dziś najbogatsi są warci około 4,1 mld.

Źródło: Quartz

FUTOPIA