Nowa przytulność jest otulona technologią
Pandemia dała początek zupełnie nowemu wyobrażeniu przytulności.
Odkąd pandemia zamieniła ubiegłoroczny marzec w domowy, 'jesienny’ miesiąc, koncepcja przytulności ewoluowała, aby zerwać z dotychczasowym wyobrażeniem , napędzanym skandynawskimi stylami życia jak hygge i fika. To właśnie ten moment był najbardziej przełomowy i dał początek nowej przytulności.
Zmianie przewodzi Pokolenie Z, które w ten sposób zaznacza wzrost swojego znaczenia kulturowego. Przytulność w 2021 roku to przede wszystkim twój pokój – leżysz na łóżku, oglądasz coś na laptopie, rozmawiasz na FaceTimie lub grasz na Switchu. Pokój podświetlony jest na czerwono, niebiesko lub różowo. W kącie stoi dyfuzor, który wydyma zapach trawy cytrynowej. A wszystkiego dopełnia cicho płynąca z głośnika chill-hopowa playlista. Ty wyciągasz rękę po szklankę wody, aby popić tabletkę kolagenu.
Ten opis prawdopodobnie nie jest ci obcy. Może sama wprowadziłaś te elementy do swojego życia lub widziałeś takie zdjęcia i filmiki w internecie. Przypomnijmy sobie pierwsze tygodnie pandemii – masowo kupowaliśmy dresowe komplety, aby zwiększyć komfort pracy w domu i wprowadzić trochę stylu do swoich domowych outfitów. Rekordy popularności biła też gra Animal Crossing, która zdaniem niektórych, uchodzi za najprzytulniejszą grę wszechczasów.
Po rozłożeniu staje się tabletem.
Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Oto kolejny rozdział w historii urządzeń mobilnych. Samsung Galaxy Z Fold 2 5G to smartfon, który zmienia kształt przyszłości. Złożony oddaje do naszej dyspozycji 6,2 calowy ekranem, a po rozłożeniu staje się w pełni funkcjonalnym tabletem oferując funkcjonalną przestrzeń do pracy i rozrywki, dając wiele nowych możliwości niedostępnych w klasycznych smartfonach. 7,6 calowy, inteligentny wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X zapewnia nie tylko bogatą gamę kolorów, ale również dostosowuje częstotliwość odświeżania do tego, co aktualnie robimy, gwarantując płynne odtwarzanie treści i oszczędzając baterię.
Zaawansowany mechanizm zawiasu Galaxy Z Fold2 5G zapewnia doskonałą płynność podczas składania. Smartfon został zaprojektowany tak, aby po rozłożeniu można ustawić go pod dowolnym kątem, co zapewnia niesamowitą elastyczność i swobodę działania w przypadku rozmów wideo, czy korzystania z aplikacji, które wymagają więcej przestrzeni.
Nowatorska konstrukcja Galaxy Z Fold2 5G zapewnia jeszcze lepsze wsparcie w codziennych działaniach, sprawiając że smartfon elastycznie dostosowuje się do naszych potrzeb. Multitasking z Galaxy z Fold2 5G to czysta przyjemność – dzięki udoskonalonemu układowi wielu okien i opcji App Continuity możesz wykonywać wiele zadań z dwiema aplikacjami na ekranie zewnętrznym, przenosić je na ekran główny, otwierać trzecią aplikację na podzielonym ekranie, a następnie jednym dotknięciem wybrać okno, w których chcesz pracować lub grać.
materiał partnerski
Nowy rodzaj przytulności nie konkuruje z technologią, ale ją w sobie osadza.
Rozwój tej estetyki najbardziej widoczny jest na YouTube. Wystarczy wpisać hasło 'room makeover 2020′ lub 'cozy roomtour’, aby zobaczyć te wszystkie sypialnie z lampkami LED, puszystymi kołdrami i minimalistycznymi meblami. Do takich pokojów jesteś w stanie się wręcz przytulić. Ten nowy rodzaj przytulności jest wyjątkowy, ponieważ nie konkuruje z technologią, ale ją w niej osadza. O ile hygge kładzie nacisk na odłożenie telefonu i skrócenie czasu korzystania z niego, nowa przytulność przyznaje, że technologia nie jest z natury ani dobra ani zła.
Diody LED nie tylko zacierają granicę między ekranem, a tym, co jest poza nim, ale tworzą także harmonię z tymi światami. Kiedy odwracamy się od blasku ekranów naszych telefonów, możemy lepiej się zrelaksować w pokoju, w którym panuje podobny, ale mniejszy blask – jest on pewnym przejściem ze świata wirtualnego do tego rzeczywistego. Tak samo może być w przypadku chill-hopowych playlist, które mogą stać się przejściem po wyłączeniu YouTube’a czy Netflixa do kompletnej ciszy. W nowej przytulności chodzi więc o pewne zmiękczenie ostrych krawędzi życia i granic między światem wirtualnym a rzeczywistym.
Komnaty medytacyjne w tym stylu oferują pracownikom m.in. YouTube i Google niezwykły relaks z kolorowym światłem. Fuksja, fiolet i indygo – to te barwy 'otulają’ korzystające z nich osoby. Mogą tam spędzić trochę czasu w ciszy i spokoju. Do tej pory na terenie San Francisco powstało pięć takich pomieszczeń.
Komnaty są częścią serii Immersive Spaces, projektu badawczego multidyscyplinarnego studia Office of Things. Projekt ma na celu sprawdzenie, w jaki sposób pracownicy mogą korzystać z takich uspokajających miejsc w budynkach, w których pracują. Pierwsza taka komora została stworzona w 2017 roku i od tej pory studio zbiera opinie użytkowników, ulepszając oświetlenie i dźwięk, aby w końcu stworzyć niezwykle komfortowe przestrzenie, przypominające łono natury.
Najnowsza wersja komnaty dzieli je na trzy części: Wejście, Ziemia i Niebo.
Wejście to wąskie przejście, które ma umożliwić pozbycie się dosłownego i symbolicznego hałasu biura i świata zewnętrznego. Kolejna część, czyli Ziemia, to przestrzeń pełna zakrzywionych, tapicerownych ścianek działowych, niektóre są wypukłe, inne są przerywane otworami lub mają kształt łuku. Wewnątrz jest też pełno wyściełanych ław i miękkich poduszek, które leżą na podłodze – można się o nie oprzeć lub na nich położyć. Pracownicy mogą też wpatrywać się w Niebo, czyli serię podświetlanych paneli na sufitach, które zazwyczaj świecą głębokimi odcieniami niebieskiego, fioletowego, czerwonego lub różowego. Studio podsumowało swój projekt, stwierdzając, że komory są zarówno surrealistyczne, jak i wzniosłe.
Office of Things uważa, że przestrzenie medytacyjne w biurach stają się coraz bardziej istotne – szczególnie teraz, gdy większość z nas musiała pracować w domu z powodu pandemii. Obecna sytuacja wysunęła na pierwszy plan wpływ stresu związanego z pracą na zdrowie psychiczne. Taki domowy system pracy pokazał, że zrównoważone życie zawodowe obejmuje przestrzeń i dla zdrowia fizycznego, i psychicznego.