Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nowy implant mózgowy bije rekord w przekształcaniu myśli w tekst

Biorąca udział w eksperymencie kobieta generowała aż 62 słowa na minutę.
.get_the_title().

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali unowocześnione BCI (interfejs mózg-komputer, z angielskiego brain-computer interface), które pozwoliło jego użytkowniczce wygenerować… myślami aż 62 słowa na minutę! Standardowo człowiek wypowiada ich przez ten czas ok. 160. Ta futurystyczna technologia może w przyszłości okazać się remedium na problemy osób doświadczających zaburzeń mowy takich jak anartria, uniemożliwiająca artykułowanie dźwięków mimo rozumienia innych osób.

Urządzenia te działają w oparciu o tłumaczenie aktywności ludzkiego mózgu (odbieranej przez wszczepione matryce elektrod) na polecenia dla komputerów.

Dotychczasowy rekord wynosił 18 słów na minutę (przy skali błędu na poziomie 25 proc.), powstał jednak w oparciu o inny sposób projektowania technologii. Jej przeszkolenie polegało na kojarzeniu reakcji mózgu, gdy osoba wyobrażała sobie ruchy piórem w kształcie konkretnych liter lub dostosowywała dźwięki pod względem wysokości. Właśnie dlatego aktualne 62 słowa na minutę kobiety zmagającej się z ALS, co opisano w artykule na łamach bioRXiv, to taki przełom.

Przez cztery miesiące wszczepione elektrody rejestrowały aktywność mózgu kobiety, gdy próbowała wypowiadać fonemy, całe słowa lub całe zdania. Dodatkowo wdrożono jeszcze specjalny system przewidywania słów, zwiększający prawdopodobieństwo właściwego dobierania ich w określonym kontekście. W trakcie testu zadaniem kobiety było po prostu spróbować mówić, budując zdania, które nie zostały uwzględnione w zestawie treningowym.

BCI potrafiło przewidzieć jej słowa z prędkością właśnie 62 wyrazów na minutę. Skuteczność? W przypadku biblioteki 50 słów – bardzo wysoka, bo na poziomie 9,1 proc. W przypadku biblioteki 125 tys. – wciąż przyzwoita, 23,8 proc.

Choć wciąż występuje tu kilka technicznych problemów, jak psucie się implantów elektrod po upływie dłuższego czasu, perspektywy komunikacyjne dla osób wykluczonych (ale i nas wszystkich, bo z pewnością będzie to wykorzystane na szeroką skalę w szeregu najnowszych technologii) rysują się na przyszłość bardzo optymistycznie.

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg

FUTOPIA