Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nowy materiał zwany mechaniczną siecią neuronową może uczyć się i zmieniać swoje właściwości fizyczne

Czy przedmioty, na przykład skrzydła samolotów, już niedługo samoistnie będą dostosowywać się do działających na nie sił?
.get_the_title().

Wyobraźcie sobie świat, w którym inteligentny materiał niweluje konsekwencje siły uderzeniowej czy gwałtownych zjawisk pogodowych poprzez automatyczne dostosowywanie do nich swojej struktury. Duże postępy w badaniach nad mechaniczną siecią neuronową mogą w przyszłości dać właśnie taki efekt, sprawiając, że np. narażone na różne zagrożenia skrzydła samolotów będą samoistnie mogły zareagować w proporcjonalny sposób.

Za te przełomowe możliwości odpowiedzialna jest unikalna kratowa struktura z połączeniami o zmiennej sztywności oraz ścisła współpraca z algorytmem, zapewniająca materiałowi coś na wzór 'pamięci mięśniowej’.

Z każdym wystawieniem na konkretne bodźce coraz lepiej 'uczy’ się on właściwych, optymalnych reakcji, a mechanika jego działania inspirowana jest dotychczasowymi dokonaniami w zakresie rozwijania sztucznych sieci neuronowych. Na poniższym wideo możecie zaobserwować proces dostosowywania przez materiał sztywności w odpowiedzi na oddziałujące na niego siły.

Co istotne właściwości te nie wynikają z określonego typu wykorzystywanego budulca, tylko z samej geometrycznej konstrukcji, dzięki której mechaniczna sieć neuronowa kontroluje rozkład nacisku i akcentów w zależności od oddziałującego na nią czynnika. Od kierunków, po kształty. Po badaniach przeprowadzonych na 200 różnych strukturach naukowcy stwierdzili, że zdecydowanie najlepsze rezultaty osiąga ta trójkątna.

Na bazie tych wniosków powstała fizyczna prototypowa sieć z regulowanymi sprężynami elektromechanicznymi ułożonymi właśnie w trójkątną kratę i potrafiąca uczyć się i zmieniać kształt w określony sposób zależny od wpływu danej siły.

Póki co przed specjalistami wciąż jeszcze wiele pracy, zwłaszcza w zakresie rozwoju i implementacji skutecznego działania mechanicznych sieci neuronowych do trójwymiarowych obiektów. Między innymi na to, obok dalszego zmniejszania rozmiaru stosowanych elementów, ukierunkowane z pewnością będą dalsze prace nad tym będącym swoistym perpetuum mobile materiałem w najbliższych latach.

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: Hackster

FUTOPIA