Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ogromny wzrost cen warzyw. Cebula droższa niemal czterokrotnie na tle 2018 roku

Sytuacja na rynku nie ułatwia przechodzenia na weganizm.
.get_the_title().

Gwałtowny skok cen warzyw, z jakim mamy do czynienia na rynku w bieżącym roku, bez zbędnej przesady można określić jako dramatyczny. Najlepiej widać to, jeśli porównamy aktualną sytuację z tą z lutego 2018 roku.

fot. wp.pl

Uwagę szczególnie zwraca niemal czterokrotny wzrost ceny cebuli, z 0,6 zł/kg do 2,2 zł/kg.

Z kolei jeśli chodzi o produkt, którego nowa cena da klientom najbardziej po kieszeni, niewątpliwą „zwyciężczynią” okazała się pietruszka. W ciągu dwunastu miesięcy z 3,5 zł/kg dobiła ona aż do… 8,5 zł/kg.

fot. drweil.com

Bardzo odczuwalnie podniosły się też ceny białej i czerwonej kapusty oraz pora (z 2 do 4,5 zł/kg).

A to zaledwie wierzchołek góry lodowej, gdyż problemy występują również w przypadku bardziej uniwersalnych produktów jak choćby ziemniaki. Ich kilogram na giełdzie Bronisze kosztuje ok. 4 zł, zaś skalę tarapatów jeszcze lepiej pokazuje sytuacja we Francji. Za tonę w hurcie płaci się tam dziś 400 euro, podczas gdy w ubiegłym roku stawka była dwukrotnie niższa. Według ekspertów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Państwowego Instytutu Badawczego taki stan rzeczy wynika ze skromnych zbiorów przy jednoczesnym dużym popycie.

Specjaliści podobnie tłumaczą ogólne problemy z aktualnymi cenami warzyw, zwracając uwagę, że niskie zbiory dotknęły w 2018 roku nie tylko nasz lokalny rynek, ale też te w Unii Europejskiej.

W lutym zazwyczaj obserwujemy wzrost cen warzyw krajowych. Spowodowane jest to zmniejszeniem podaży i kosztami przechowywania w nowoczesnych chłodniach. Jednak w tym sezonie ceny poszybowały do wysokości bardzo rzadko spotykanych na Rynku Hurtowym Bronisze o tej porze roku – mówi cytowany przez wp.pl Maciej Kmera.

Skromniejsza podaż wynikająca z mniejszych plonów upraw lokalnych spowodowana jest regularnie pogarszającymi się warunkami klimatycznymi. Ten rok nie będzie lepszy, a to z powodu panującej obecnie w Polsce suszy, największej od kilkudziesięciu lat. Jak mówią producenci żywności, jeśli w ciągu najbliższych dwóch tygodni sowicie nie popada, czeka nas w tym roku klęska nieurodzaju, jakiej nie pamiętamy. Więcej o anomaliach pogodowych tej wiosny pisaliśmy tutaj.

Tekst: WM

FUTOPIA