Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

ONZ buduje samowystarczalne pływające miasto

Jeśli projekt okaże się sukcesem, podobne rozwiązania wprowadzone zostaną także w innych przybrzeżnych miastach.
.get_the_title().

Jak mogłoby wyglądać miasta odporne na katastrofę klimatyczną? To może być odpowiedź. UN-Habitat, czyli agenda ONZ zajmująca się kwestiami urbanizacji i osiedli ludzkich, firma OCEANIX i koreańskie Busan połączyły siły, by stworzyć pierwsze na świecie samowystarczalne, zrównoważone, pływające miasto.

Ma ono powstać jako część konkursu World Expo 2030.

Zrównoważone, pływające miasta są częścią dostępnego nam arsenału strategii przystosowania się do zmiany klimatu. Zamiast walczyć z wodą, nauczmy się z nią żyć w harmonii. Z niecierpliwością czekamy na opracowanie rozwiązań opartych na przyrodzie poprzez koncepcję pływającego miasta, a Busan jest idealnym wyborem do wdrożenia prototypu – powiedział dyrektor UN-Habitat, Maimunah Mohd Sharif.

Pływające miasto o powierzchni 75 hektarów będzie się składać z połączonych ze sobą sześciokątnych platform. Pływająca powłoka wapienna samoczynnie naprawi się pod wpływem prądu elektrycznego, a do tego miasto będzie także odporne na huragany, nawet te kategorii 5. Budynki będą mieć nie więcej niż 7 pięter – dzięki temu będą odporne na wiatr i utrzymają nisko położony środek ciężkości.

Miasto ma też cechować samowystarczalność – będzie produkować własną żywność i wodę.

Mieszkańcy zachęcani będą do diety roślinnej, by oszczędzać takie zasoby jak woda, energia czy przestrzeń. Uprawy ekologiczne będą rosnąć w systemach aeroponicznych (bez użycia gleby) i akwaponicznych (czyli wraz z rybami). Powstaną także urządzenia, które umożliwią przekształcenie odpadów rybnych w nawóz dla roślin. Budowa ma kosztować około 200 mln dolarów, a docelowo miasto ma się stać domem dla 10 tys. osób.

Wraz z wzrostem globalnej populacji coraz więcej ludzi przenosi się do nadmorskich miast, takich jak Busan. Długofalowo nie jest to jednak świetny ruch: podnoszący się poziom mórz i powodzie czy huragany coraz częściej będą zagrażać bezpieczeństwu osób mieszkających na tych terenach. Ma to oczywiście związek z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym. Jak miasta mogłyby się przygotować na tego rodzaju zagrożenia?

Pływające miasto, które powstanie w pobliżu Busan, będzie czymś w rodzaju laboratorium rozwiązań.

Wypracowane tam technologie będą mogły następnie zostać zaimplementowane w innych miastach świata, by skuteczniej chronić ludzi przed zagrożeniami związanymi ze zmianami klimatu.

Zdjęcia: OCEANIX
Tekst: NS

FUTOPIA