Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pandemia może wywołać największe niedobory żywności od 50 lat

Kryzys żywnościowy jest blisko – sądzi ONZ i wzywa rządy do szybkiego działania w celu uniknięcia najgorszego scenariusza.
.get_the_title().

Efektem kryzysu gospodarczego po pandemii będą także niedobory żywności. Dotknie to zwłaszcza najuboższych ludzi, którzy – jak sądzi sekretarz generalny ONZ António Guterres – utracą dostęp do podstawowych składników odżywczych. – Jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania, coraz bardziej realnym scenariuszem będzie globalny kryzys żywnościowy, który może mieć długoterminowy wpływ na setki milionów dzieci i dorosłych. Musimy działać już teraz, aby uniknąć najgorszego – mówi Guterres.

Nie wszystkie skutki pandemii związane z żywnością są póki co odczuwalne. Ryzyko zakłócenia łańcucha dostaw produktów spożywczych istnieje jednak nawet w bogatych krajach.

Szacuje się, że w wyniku kryzysu związanego z pandemią aż 50 mln osób może dotknąć skrajne ubóstwo. Jego długoterminowe skutki będą jeszcze gorsze, bo niedożywienie w dzieciństwie rzutuje na całe życie. Już teraz co piąte dziecko na świecie cierpi na zahamowania wzrostu – jeśli wskaźnik ubóstwa wzrośnie, będzie ich więcej.

fot. Bence Balla-Schottner / źródło: unsplash

ONZ opracowało plan naprawy niewydolnych systemów żywnościowych i zapobiegania niedoborom żywności po pandemii. Po pierwsze, należy skoncentrować działania pomocowe na regionach, które zostały najbardziej dotknięte, by zapobiec pogłębianiu się dramatycznej sytuacji. Po drugie, należy skupić się na ochronie socjalnej najbardziej potrzebujących – dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

W scenariuszach na przyszłość trzeba natomiast uwzględnić tworzenie zdrowych i przyjaznych dla środowiska systemów żywnościowych.

Musimy naprawdę uważać. To zupełnie inny kryzys żywnościowy niż te, które widzieliśmy dotychczas – mówi Maximo Torero, główny ekonomista ONZ, wskazując na fakt, że pandemia i lockdown utrudniły ludziom zbieranie, kupowanie i sprzedawanie żywności.

Zdjęcie główne: Edoardo Busti / Unsplash
Tekst: NS

FUTOPIA