Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polka nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla!

Doceniona została inicjatywa Civil March for Aleppo.
.get_the_title().

Wyróżniona tą nominacją została Anna Alboth – Polka mieszkająca z mężem i dwoma córkami w Berlinie. Podróżniczka, dziennikarka prasowa, organizatorka różnych projektów i treningów o mediach w całej Europie. Wraz z partnerem prowadzi bloga The Family Without Borders, który otrzymał tytuł bloga roku przyznawany przez magazyn National Geographic. Obecnie pracuje dla Minority Rights Group International, gdzie zajmuje się prawami mniejszości. Anna to także aktywistka na pełen etat. Wcześniej organizowała w Berlinie zbiórkę śpiworów oraz ciepłych ubrań dla uchodźców, w efekcie której załadowano lekarstwami, ubraniami i zabawkami 80 samochodów.

Pod koniec 2016 roku, po obejrzeniu kolejnych wiadomości i zdjęć z oblężonego syryjskiego miasta, Anna opublikowała na Facebooku post opisujący jej rozgoryczenie, smutek oraz bezsilność. „A może by tam pójść? Tłum Europejczyków idący na Aleppo. Poszlibyście?” – zapytała na koniec znajomych. Ku jej zaskoczeniu reakcja była tak duża, że bezsilność udało się przekuć w działanie. Uruchomiła akcję crowdfundingową i dzięki sile internetu znalazło się tylu chętnych, że marsz się odbył.

Drugiego dnia świąt, mimo grudniowego śniegu, z Berlina wyruszyło 300 osób.

Podczas pokonywania kolejnych kilometrów dołączały kolejne, niektórzy na dłużej, inni pokonywali tylko krótki odcinek drogi – chcieli jednak dołączyć się do tej inicjatywy choćby na chwilę, pomagali z załatwianiem pozwoleń, miejscami do spania czy jedzeniem. Uczestnicy marszu szli przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację, Serbię, Macedonię, Grecję i Turcję, aż do syryjskich granic. W inicjatywie wzięło udział blisko 3,5 tys. ludzi z 62 krajów, którzy wędrowali przez 232 dni, pokonując drogę odwrotną do tej, którą przemieszczają się uchodźcy.

Organizatorzy chcieli, by organizacje takie jak ONZ usłyszały ich głos. Przekuli poczucie niemocy w działanie, które miało zwrócić większą uwagę świata na największy kryzys humanitarny naszych czasów. Powiedzieć głośno, że los Syryjczyków nie jest im obcy. Marsz stał się symbolem solidarności zwykłych ludzi z całego świata ze zwykłymi Syryjczykami w Syrii i na uchodźstwie. „Chcemy podejmować wszystkie możliwe, pokojowe działania, korzystać ze wszystkich dostępnych środków, talentów, chęci działania i determinacji poszczególnych osób; chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by powstrzymać zabijanie ludności cywilnej w Aleppo i innych miejscach w Syrii; chcemy głośno powiedzieć „Nie” wojnie, okrucieństwom i śmierci i stanąć po stronie naszych syryjskich przyjaciół. Chcemy przekazać politykom i innym decydentom, że mamy dość ich bezczynności i oczekujemy natychmiastowych decyzji i rozwiązań, które powstrzymają wojnę. Chcemy, zaprzestania ataków bombowych na cywili w Aleppo oraz żądamy korytarza humanitarnego, by cywile w Syrii mieli dostęp do pomocy, chcemy pokazać, że los Syryjczyków nie jest nam obojętny; chcemy, by wiedzieli, że jesteśmy z nimi solidarni; chcemy zwrócić uwagę ludzi na to, co się dzieje w Syrii. Chcemy by o tym rozmawiano, pytano i interesowano się, żeby kolejne wiadomości o sytuacji w Syrii pojawiające się na Facebooku nie były już pomijane czy przewijane w dół” – czytamy na stronie civilmarch.org.

Po ogłoszonej nominacji do Nobla organizatorka podziękowała wszystkim, którzy stali się częścią tego wydarzenia – promując je w internecie, co sprawiło, że więcej ludzi mogło o nim usłyszeć, oferując nocleg w szkołach, kościołach, meczetach czy budynkach użyteczności publicznej,wspierając jedzeniem czy pomocą w sprawach logistycznych. Anna Alboth traktuje nominację jako duże wyróżnienie, jednak nie szuka poklasku.

Uważa, że to inicjatywa zwykłych ludzi, którzy oferowali swój czas, pieniądze i energię, mimo że nie są pełnoetatowymi działaczami. To także dowód na to, że aktywność obywatelska może przynieść realne zmiany.

Anna Alboth gościła na scenie krakowskiego TEDx, opowiadając o swojej życiowej drodze, podróżach i życiowych wyborach, więc jeśli jesteście ciekawi jej historii – polecamy wam poniższe wideo.
Ogłoszenie laureata Pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się 10 grudnia w Oslo.

tekst: Anna Opas
zdjęcia: Civil March for Aleppo seen by Janusz Ratecki

FUTOPIA