Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polska firma produkująca spersonalizowane protezy trafiła do finału amerykańskiego konkursu

Ma szansę na wygranie aż miliona dolarów.
.get_the_title().

Firma Glaze Prosthetics założona została w 2017 roku w Krakowie. Jako jedyna na świecie ma w swej ofercie spersonalizowane protezy rąk, które można zamawiać przez internet.

Klienci mogą decydować nie tylko o ich modelu i kolorze, ale także zintegrować protezę z powerbankiem czy głośnikiem Bluetooth.

Protezy są stosunkowo wytrzymałe, funkcjonalne i lekkie. A to tego stosunkowo niedrogie – to dzięki temu, że koszta produkcji udało się ograniczyć, drukując protezy na drukarce 3D. – Na naszej stronie internetowej znaleźć można konfigurator. Klient może wybrać spośród kilkunastu kolorów i kilku wykończeń. Opcji jest wiele, ale zgłaszają się do nas ludzie z kompletnie spersonalizowanymi projektami: nadrukami, hydrografikami, aerografami – tłumaczy w rozmowie z „Business Insiderem” Franek Kosch, który założył Glaze Prosthetics wraz ze swoim bratem Grzegorzem i Piotrem Sajdakiem, który zlecił braciom produkcję pierwszej z protez. Sajdak chciał protezę z betonu i stali, wiedząc, że to marzenie nie do spełnienia – tego rodzaju proteza byłaby niefunkcjonalna i ciężka. Okazało się jednak, że dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D przynajmniej po części da się zrealizować jego marzenie. I tak narodziło się Glaze Prosthetics.

źródło: glaze prosthetics

Teraz polska firma została zauważona także na Zachodzie. Glaze Prosthetics właśnie znalazło się w finale amerykańskiej nagrody 43 North. To konkurs, który nagradza początkujące firmy i startupy.

Pula nagród w konkursie wynosi aż 5 mln dolarów. Zwycięzca pierwszego miejsca wygrywa milion dolarów.

Za drugie miejsce przyznawane jest 650 tys. dolarów, za trzecie – 550 tys., a laureaci od czwartego do ósmego miejsca – po 500 tys. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 500 firm. W finale znalazło się ich 18, w tym Glaze Prosthetics. Laureaci wyłonieni zostaną już 30 października. Trzymamy kciuki za polską firmę i życzymy jej powodzenia w podboju amerykańskiego rynku!

Tekst: NS

FUTOPIA