Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Popularny fiński kurs online o sztucznej inteligencji w końcu jest dostępny po polsku

Kto wie, może kurs o AI to dobry pomysł na majaczący się na horyzoncie lockdown?
.get_the_title().

„Elements of AI” to internetowy kurs o sztucznej inteligencji, który został stworzony przez Uniwersytet Helsiński i fińską firmę Reaktor. Początkowo mogli wziąć w nim udział tylko mieszkańcy Finlandii. Dopiero w ubiegłym roku udostępniono go dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej, co miało związek z zakończeniem przez Finlandię prezydencji w Unii Europejskiej. Wówczas jednak kurs dostępny był tylko w 5 wersjach językowych.

Teraz „Elements of AI” pojawia się po polsku – to zasługa prof. dr. hab. Piotra Białasa z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz fundacji Digital Poland.

źródło: elements of ai

W dobie coraz powszechniejszego wykorzystania rozwiązań sztucznej inteligencji we wszystkich dziedzinach życia, taka wiedza na temat sztucznej inteligencji, choćby bardzo ograniczona, jest kluczowa. Sztuczna inteligencja jest jednocześnie gloryfikowana i demonizowana w mediach. I rzeczywiście niesie ze sobą duże możliwości pozytywnej zmiany, jak i duże zagrożenia. Algorytmy, które filtrują nam wiadomości, udzielają kredytu czy decydują o przyjęciu do pracy mają ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa. Dlatego obywatele powinni zdawać sobie sprawę z ich możliwości, a przede wszystkim z ich ograniczeń – mówi w rozmowie z Business Insider prof. Białas. Dzięki „Elements of AI” poznacie podstawowe pojęcia z zakresu sztucznej inteligencji i dowiecie się, gdzie jest ona wykorzystywana. Nie zabraknie także zadań do wykonania! Kurs podzielony jest na sześć sekcji, które zajmą wam 5 do 10 godzin. Łącznie „Elements of AI” trwa około 6 tygodni, w czasie których zaznajomicie się z takimi terminami jak „uczenie maszynowe” i dowiecie się, czym jest twierdzenie Bayesa i jak są zbudowane sieci neuronowe.

Darmowy kurs znajdziecie tutaj.

Chcecie się dowiedzieć więcej na temat AI? Odsyłamy was więc do wywiadu z Aleksandrą Przegalińską, który znajdziecie tutaj.

Zdjęcie główne: Hitesh Choudhary/Unsplash
Tekst: NS

FUTOPIA