Prawo do bycia offline przyjęte w Parlamencie Europejskim
W czwartek PE przyjął sprawozdanie przedłożone przez maltańskiego europosła Alexa Agiusa Salibę dotyczące „prawa do bycia offline” („right to disconnect”). 472 europosłów i europosłanek zagłosowało za.
Prawo to pozwala pracownikom powstrzymać się od zajmowania się czynnościami związanymi z pracą i prowadzenia komunikacji ze współpracownikami poza czasem pracy, w tym w czasie urlopu, świąt czy urlopu rodzicielskiego, bez ponoszenia z tego tytułu konsekwencji.
Alex Agius Saliba uznał to za historyczne głosowanie na rzecz praw pracowniczych. – Miliony pracowników mają teraz swoje prawa, które są chronione przez legislację, wzmocnione – powiedział. Pytany o adaptację tego prawa w różnych europejskich krajach, stwierdziłł, że prawo może być dostosowywane do danych warunków, ale przyjęcie sprawozdania oznacza, że niektóre wytyczne muszą zostać spełnione. – W takich krajach jak Francja i Belgia prawo do bycia offline jest dostępne jedynie dla pracowników przedsiębiorstw z liczbą pracowników większą niż 50. To sprawozdanie daje wszystkim pracownikom, nieważne z kim lub gdzie pracują, prawo, które odzwierciedla dzisiejsze realia – dodał Saliba.
Nowe prawo ma być odpowiedzią na problemy z przepracowaniem w modelu pracy zdalnej. Przez większe wykorzystanie tego modelu powstała kultura pracy całodobowej, która ma negatywny wpływ na utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a osobistym.
Mimo że praca zdalna była kluczowa w utrzymaniu zatrudnienia i działalności wielu biznesów na świecie podczas pandemii, wynikają z niej pewne trudności i zagrożenia, z którymi trzeba sobie poradzić. Od początku pandemii liczba pracowników zdalnych wzrosła o 30 proc. i utrzyma się to jeszcze przez jakiś czas, nawet po pandemii. Badanie Eurofound wskazuje, że osoby pracujące w tym modelu częściej niż pracownicy stacjonarni przekraczają próg 48 godzin przepracowanych w tygodniu. 30 proc. pracowników zdalnych pracuje w swoim wolnych czasie każdego dnia lub kilka dni w tygodniu.
– Pandemia Covid-19 fundamentalnie zmieniła sposób, w jaki pracujemy. Teraz ponad jedna trzecia europejskich pracowników pracuje z domu. Presja, żeby zawsze być podłączonym, zawsze dostępnym, wzrasta, a granica pomiędzy życiem osobistym a zawodowym się rozmywa. Teraz jest moment, żeby stanąć przy nich i dać im to, na co zasługują: prawo do bycia offline. To jest kluczowe dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. To czas, aby zaktualizować prawa pracownicze tak, żeby odzwierciedlały realia ery cyfrowej – mówił Alex Agius Saliba.
Are you weighed down by pressure to be always "on"?
Today we achieved a major victory for European workers in #EPlenary! The EP demands an EU Right to Disconnect
We call on @NicolasSchmitEU to propose a directive to deliver this right ASAP | @alexagiussaliba @a_jongerius #R2D pic.twitter.com/ZRTgiZMDFd
— S&D Group (@TheProgressives) January 21, 2021
Parlament Europejski nie posiada inicjatywy ustawodawczej, więc w praktyce przyjęcie sprawozdania jest apelem do Komisji Europejskiej o pracę nad stosowną dyrektywą dotyczącą prawa do bycia offline europejskich pracowników.
Zdjęcie główne: European Parliament
Tekst: Miron Kądziela