Przełom w fuzji jądrowej! Czy jesteśmy świadkami rewolucji, która zmieni świat?
Brak śladu węglowego. Żadnych radioaktywnych odpadów. Tania elektryczność możliwa do dostarczenia nawet w najbiedniejsze regiony świata. Znacznie większa stabilność niż w przypadku wykorzystywania mocy słonecznej lub wiatrowej. Science fiction? Nie! Oto realne benefity, na jakie pozwala fuzja jądrowa. Choć naukowcy głowili się nad skutecznym jej przeprowadzeniem od dekad – skutecznym, czyli takim, które da nadwyżkę pozyskanej energii na tle tej zużytej do jej wyprodukowania – według nieoficjalnych informacji w końcu się udało.
Jeśli dane się potwierdzą (a jest na to szansa już jutro) nie będzie przesadą stwierdzenie, że ludzkość wkroczy w zupełnie nowy etap. W taki sposób 'odżywiają się’ chociażby gwiazdy.
W dużym uproszczeniu cała reakcja polega na połączeniu dwóch (lub więcej) jąder atomowych. W trakcie procesu z neutronów i cząstek alfa wytwarza się ogromna ilość energii, która znajduje ujście właśnie w postaci ciepła. Dzieje się tak poprzez ciąg odpowiednich procesów, w które zaangażowane jest m.in. paliwo wodorowe (a więc bardzo łatwo dostępne i wyzbyte węgla oraz siarki, a więc niewytwarzające CO2!) i specjalne, bombardujące jeszcze dodatkowo tę chemiczną zawiesinę lasery. O szczegółach możecie posłuchać poniżej.
Szczytowe temperatury (150 mln stopni Celsjusza) są tu nawet 10-krotnie wyższe od tej, z jaką mamy do czynienia w jądrze słońca.
Według wstępnych szacunków naukowcom przy utracie 2,1 megadżula energii udało się uzyskać 2,5 megadżula.
Jak zwraca uwagę Jeremy Chittenden z Imperial College w Londynie, byłaby to oczywiście skromna nadwyżka, która wymagałaby dalszych prac nad tym, by wydajność z czasem powiększyła się na tyle, żeby fuzja mogła mieć zastosowanie globalne. Wciąż stanowiłoby to jednak ogromny przełom i trzymamy kciuki, by jutro te rewelacje doczekały się oficjalnego potwierdzenia.
Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: NPR