Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sąsiad Polski ma pomysł na walkę ze smogiem. Chce wprowadzić darmową komunikację miejską

Niemcy, tak jak 8 innych krajów Unii Europejskiej, poniosły porażkę w ograniczeniu poziomu zanieczyszczenia powietrza do 30 stycznia 2018 roku. Jednym z pomysłów poprawy tego stanu rzeczy ma być darmowy transport publiczny.
.get_the_title().

W kilku niemieckich miastach, w tym w Berlinie, władze planują wprowadzenie darmowego transportu publicznego. Stoi za tym próba osiągnięcia celów postawionych przez Unię Europejską w odniesieniu do ograniczenia poziomu zanieczyszczenia powietrza w dużych ośrodkach miejskich. Darmowe przejazdy środkami publicznego transportu mają ograniczyć wykorzystywanie samochodów, a co za tym idzie – zniwelować emisję szkodliwych spalin.

Choć pomysł z pewnością spodoba się mieszkańcom niemieckich miast, władze muszą zmierzyć się z wieloma problemami, których nastręcza jego realizacja.

Po pierwsze, nowe wagony, ekologiczne autobusy, wypłaty dla dodatkowego personelu koniecznego do obsługi większej liczby pasażerów i potencjalnie nowe tory i trasy wymagają dużych nakładów finansowych. Po drugie, który producent będzie w stanie w krótkim czasie dostarczyć dużą liczbę elektrycznych autobusów – bo tylko takie mają sens z ekologicznego punktu widzenia? Po trzecie, co z politycznym konsensusem w odniesieniu do walki z zanieczyszczeniem powietrza w kraju, w którym po ostatnich wyborach trudno o większościową koalicję rządzącą?

Niemniej, kibicujemy temu pomysłowi. Przypomnijmy, że w Europie jednym z większych miast z darmową komunikacją dla jego mieszkańców jest stolica Estonii, Tallinn.

Źródło: Inhabitat, The Local

FUTOPIA