Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Spędzili w jaskini 40 dni bez zegarów, aby zbadać pojmowanie czasu przez ludzki mózg

W ramach multidyscyplinarnego projektu 'Deep Time', w którym badano adaptację człowieka do ekstremalnych warunków, uczestnicy mieli też stracić poczucie czasu. W tym celu spędzili 40 dni we francuskiej jaskini.
.get_the_title().

’Deep Time’ miał na celu zbadanie pojmowania czasu przez ludzki mózg w środowisku bez elementów chronologii – takich jak zegary czy dobowe cykle snu (które są zależne od światła słonecznego) – oraz zbadanie ogólnej adaptacji grupy do życia w izolacji. Wybrano mieszczącą się w południowo-zachodniej Francji jaskinię Lombrives, która jest ogromną i dobrze zbadaną siecią podziemnych korytarzy.

Ochotnicy byli w wieku od 27 do 50 lat. Grupa obejmowała 7 kobiet i 8 mężczyzn, w tym głównego badacza eksperymentu – Christiana Clota. Członkowie zespołu musieli przejść psychiczną i fizyczną ewaluację, zanim zostali wybrani do projektu. Podczas 40-dniowego okresu, który rozpoczął się 14 marca, każda osoba miała przydzielone zadania.

Mimo że członkowie zespołu nie mieli kontaktu ze światem zewnętrznym, ich wzorce snu, zachowania społeczne i funkcje życiowe były monitorowane przez zespół naukowców za pomocą czujników używanych przez cały czas trwania eksperymentu.

Ochotnicy połknęli nawet maleńkie termometry w kapsułkach, które przekazywały badaczom temperaturę w układzie pokarmowym, dopóki nie zostały wydalone.

Niektórzy wolontariusze mieli profesjonalne doświadczenie w eksploracji jaskiń, które było istotne dla wyprawy, byli tam też pracownicy medyczni. Niemniej w grupie byli także jubilerka, nauczyciel matematyki, analityczka wywiadu gospodarczego czy specjalista PR w firmie z branży obronnej. Ideą selekcji uczestników było stworzenie zróżnicowanej grupy, która odpowiadałaby życiu codziennemu.

Uczestnicy projektu 'Deep Time’ zostali poinformowani, że eksperyment dobiega końca dzień przed, aby mogli przygotować się do wyjścia na światło dzienne. Zostali powitani brawami przez członków zespołu badawczego, gdy wyszli z jaskini o godzinie 10:30 czasu lokalnego 24 kwietnia.

I oto jesteśmy! Właśnie wyszliśmy po 40 dniach – powiedział Clot. – Dla nas była to prawdziwa niespodzianka… W naszych głowach weszliśmy do jaskini 30 dni temu.

Testy medyczne były kontynuowane nawet po opuszczeniu jaskini – uczestnicy badani byli rezonansem magnetycznym w Paryżu niecałą dobę później. Ocena ogólnych wniosków z tych obserwacji zajmie trochę czasu, ale wielu uczestników podzieliło się swoimi początkowymi przemyśleniami na temat czasu spędzonego w jaskini. – To było jak naciśnięcie pauzy – powiedziała Marina Lançon, jedna z uczestniczek.Uczucie słońca i odgłosy śpiewu ptaków były orzeźwiające, ale sądzi, że z łatwością mogłaby spędzić więcej czasu w jaskini.

Projekt 'Deep Time’ został przeprowadzony przy wsparciu ośrodków badawczych we Francji i Szwajcarii i jest jednym z wielu projektów, które badały behawioralne i medyczne skutki długotrwałej izolacji społecznej w ekstremalnych środowiskach. Clot uważa, że te eksperymenty mogą pomóc w przewidywaniu wyzwań związanych z długoterminowymi misjami na łodziach podwodnych, eksploracji przestrzeni kosmicznej oraz adaptacji w przypadku 'poważnych zaburzeń klimatycznych’ – jak możemy przeczytać na stronie internetowej projektu.

– Nasza przyszłość jako ludzi na tej planecie będzie ewoluować – powiedział Clot. – Musimy nauczyć się lepiej rozumieć, w jaki sposób nasze mózgi są zdolne do znajdowania nowych rozwiązań, niezależnie od sytuacji.

Zdjęcie główne: Deep Time
Tekst: MK

FUTOPIA