Szkocja będzie uczyć w szkołach historii społeczności LGBT
Czerwiec to tak zwany Pride Month, czyli miesiąc dumy osób LGBT+. Czerwcowa data została wybrana dla upamiętnienia zamieszek w Stonewall, które stały się symbolicznym początkiem walki o prawa osób nieheteronormatywnych. 28 czerwca 1969 roku nowojorska policja dokonała nalotu na gejowski bar Stonewall Inn w Greenwich Village – policyjne prześladowania lokali, w których zbierali się homoseksualiści, nie należały wówczas w Nowym Jorku do rzadkości, ale tym razem miarka się przebrała i wybuchły zamieszki. Osoby LGBT+ zaczęły walczyć o swoje prawa, w efekcie czego w listopadzie zorganizowano pierwszy marsz Gay Pride. Tegoroczny Pride Month z pewnością nie jest najszczęśliwszy dla osób LGBT+ w Polsce – ostatnie wypowiedzi polityków, z prezydentem na czele, mogłyby wytrącić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Warto więc przypomnieć sobie, że nie wszystkie kraje i nie wszyscy politycy tak otwarcie grają homofobiczną kartą.
Dobrym przykładem jest tu Szkocja, której ministrowie już w listopadzie 2018 roku zadecydowali o tym, że historia społeczności LGBT trafi do planu lekcji tamtejszych uczniów.
To pierwszy kraj, który podjął taką decyzję. Nowe zajęcia pojawią się w szkockich szkołach już w 2021 roku.
Małżeństwa jednopłciowe są w Szkocji legalne od 2014 roku, a związki partnerskie osób tej samej płci – od 2005. Od 2009 roku pary jednopłciowe mogą adoptować dziecko. Przepisy niepozwalające na dyskryminację ze względu na płeć i orientację seksualną zostały przyjęte w 2010 roku. – Szkocja już teraz jest uważana za jeden z najbardziej progresywnych krajów dla osób LGBTI w Europie. Z przyjemnością ogłaszam, że stajemy się pierwszym krajem na świecie, który włączy historię osób LGBTI do programu nauczania – powiedział John Swinney, wicepremier Szkocji i sekretarz gabinetu ds. edukacji. Zajęcia, które pojawią się w szkockich szkołach będą dotyczyć historii społeczności i ruchów LGBT, ale nie tylko.
Dzieci i młodzież dowiedzą się również, jak walczyć z dyskryminacją – homofobią, bifobią czy transfobią.
Tolerancja, akceptacja i edukacja? Jesteśmy na tak!
Zdjęcie główne: Daniel James / Unsplash
Tekst: NS