Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Szkocki rząd podjął decyzję o wprowadzeniu do szkół nauczania o ruchu LGBTI

Szkocja jest pierwszym na świecie krajem, który podjął taką decyzję. To się nazywa prawdziwa rewolucja w systemie edukacji!
.get_the_title().

Tematyka LGBTI ma się pojawić w programie nauczania szkół do końca maja 2021 roku. Szkocki rząd potwierdził, że zaakceptował wszystkie 33 rekomendacje przedłożone mu przez LGBTI Iclusive Education Working Group. Tym samym pewne już jest, że uczniowie i studenci w różnym wieku będą się uczyć zagadnień z dziedziny równości, włączenia do społeczeństwa i historii takich grup społecznych jak lesbijki, geje, osoby biseksulane, transseksualne oraz interseksualne.

Choć tematy te mają być docelowo realizowane w ramach lekcji historii, to ich zakres jest bardzo szeroki.

Oprócz losów ruchu LGBTI – od uprzedzeń po walkę o równość – na zajęciach poruszane będą takie kwestie jak terminologia czy metody walki z homofobią i transfobią.

Źródło: Facebook @TieCampaign

Nasz system edukacji musi wspierać każdego ucznia w rozwijaniu jego potencjału – komentuje zapowiadane zmiany zastępca pierwszego ministra Szkocji, John Swinney. – Rekomendacje, które zaakceptowaliśmy nie tylko poprawią warunki nauki uczniów LGBTI, ale będą wspierać wszystkich w celebracji różnic między nimi, promowaniu zrozumienia i zachęcaniu do połączenia społecznego.
Duży wpływ na decyzję rządu miały badania przeprowadzone w 2016 roku w ramach kampanii Time for Inclusive Education. Ze sporządzonego wówczas raportu wynika, że aż 90 proc. uczniów LGBTI w Szkocji doświadczyło w szkole przejawów homofobii, transfobii lub bifobii.

W wyniku tego typu zdarzeń aż 27 proc. z nich usiłowało popełnić samobójstwo, czasem podejmując próbę więcej niż raz.

Członkowie Szkockiego Parlamentu, fot. Jordan Daly dla NBCNews.com

Trzeba zauważyć, że jeśli chodzi o podejście do osób LGBTI, Szkocja przebyła naprawdę długą drogę. Jeszcze 18 lat temu „celowe promowanie homoseksualizmu” było w tamtejszych szkołach nielegalne. Z kolei osoby o orientacji innej niż heteroseksualna nigdy nie miały tam łatwo. Chciałoby się napisać, że czasy już się zmieniły i Szkocja nie mogła pozostać w tyle. Niestety na takie stwierdzenie nie pozwala nam wypowiedź Andrzeja Dudy.

Prezydent Polski w wywiadzie dla jednego z dzienników stwierdził, że jeśli powstałaby ustawa zakazująca „propagandy homoseksualnej” i byłaby dobrze napisana, to na pewno podszedłby do niej poważnie.

Pozostaje nam jednak wierzyć, że dobre praktyki zaczną się szerzyć i inne kraje chętnie je będą podłapywać. I że dożyjemy takich czasów i w Polsce.

Źródło: Facebook @TIECampaign

Tekst: Kinga Dembińska

FUTOPIA