Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Technologia w starciu z koronawirusem

Drony i roboty są wykorzystywane w Chinach do walki z koronawirusem. Powstają również nowe, futurystyczne koncepty, które mogą pomóc chronić zdrowie.
.get_the_title().

Nie od dziś wiadomo, że potrzeba jest matką wynalazków. Koronawirus jest poniekąd inspiracją dla technologów i projektantów w tworzeniu rozwiązań mających uchronić nas przed rozprzestrzenianiem się choroby. W momencie pisania tego tekstu na świecie jest 89 197 potwierdzonych przypadków zachorowań na Covid-19, 45 150 osób wyzdrowiało, 3 048 zmarło.

Be Man Bat

Chiński architekt Sun Dayong stworzył koncept tarczy, która ochroni człowieka przed koronawirusem dzięki światłu UV. Tarcza wykonana jest z włókna węglowego. Po uruchomieniu folia PVC rozciąga się, zakrywa i chroni dzięki temu użytkownika.

Konstrukcja przypomina nietoperza okrywającego się swoimi skrzydłami. Stąd też i nazwa – Be Man Bat.

Mechanizm Be Man Bat najprościej przyrównać do tylnej szyby samochodowej, w której między szkłem znajduje się drut grzewczy do roztapiania lodu. W konstrukcji tarczy umieszczono przewody, które nagrzewają się do temperatury wystarczająco wysokiej, aby zabić wszelkie patogeny. Jak twierdzi Sun Dayong, koronawirusa można „zabić” w temperaturze 56 stopni Celsjusza.

Sun Dayong, Be Man Bat / Źródło: dezeen.com

Dayong ma nadzieję znaleźć sponsora, który przekształci koncepcję w rzeczywistość. On sam chce działać przy realizacji projektu nieodpłatnie. Projektant dodaje, że po opanowaniu epidemii, tarcze można ulepszyć za pomocą technologii Google Glass lub po prostu wykorzystać jako „wyjątkową prywatną przestrzeń mobilną dla ludzi”.

Drony do walki z wirusem

W Chinach wykorzystuje się już roboty i drony do walki z koronawirusem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejsza się ryzyko rozprzestrzeniania choroby. Drony i roboty używane są na przykład do egzekwowania kwarantanny. „Global Times” donosił o dronach z głośnikami, które ostrzegają osoby na zewnątrz, by nie chodziły bez masek, a najlepiej – by pozostały w domach. Inne drony wyposażone są w technologię obrazowania termicznego i mogą wykrywać osoby z gorączką.

Na ulicach Taiyuan widziano miniaturowe czołgi, które mogą zdezynfekować nawet 50 tys. metrów kwadratowych w ciągu godziny.

Mini-czołg dezynfekujący ulice // źródło: www.foxnews.com

Według Reutersa robot o nazwie Little Peanut został użyty do dostarczenia żywności mieszkańcom hotelu w Hangzhou, w którym przebywało ponad 300 pasażerów poddanych kwarantannie po zainfekowanym locie.

Niektóre z rozwiązań, jak Be Man Bat są mocno futurystyczne i mogą nigdy nie zostać zrealizowane. Niektóre, jak drony dostarczające jedzenie osobom przechodzącym kwarantanne, mogą rozwijać się dalej. Te przykłady są dobrym punktem wyjścia do dyskusji na temat możliwości wykorzystania technologii do walki z chorobami.

Tekst: WR

FUTOPIA