Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Utopia na pustyni – amerykańskie miasto, które zostanie wybudowane od zera

Cała inwestycja będzie kosztować 400 mld dolarów.
.get_the_title().

Telosa, bo tak nazywałoby się to wyjątkowe miejsce, ma być najnowocześniejszym miastem na świecie. Według jego twórców służyłoby sprawiedliwszej i bardziej zrównoważonej przyszłości, mogłoby również stanowić przykład dla przyszłych pokoleń. Telosa ma być najbardziej otwartym, sprawiedliwym i integracyjnym miastem. Projekt obejmuje obszar o powierzchni około 60 tys. hektarów i przewiduje wiele ekologicznych rozwiązań dla pozyskiwania energii, system wodny odporny na suszę oraz architekturę przyjazną środowisku.

Miasto chce zbudować Marc Lore, amerykański miliarder, były prezes i dyrektor generalny Walmartu oraz właściciel NBA. Przy tworzeniu wizji Telosy pracowali również m.in. renomowani architekci z biura Bjarke Ingels Group, którzy stoją za planem generalnym inwestycji.

Miasto będzie całkowicie gotowe do zamieszkania do 2030 roku, a jego docelowa populacja ma wynosić 5 mln osób.

Telosa

Telosa ma być przede wszystkim samowystarczalna i produkować więcej energii niż sama zużywa. W centrum ma powstać Equitism Tower – wieżowiec i ikona miasta. Budynek zostanie wyposażony w ogromny zbiornik z wodą oraz farmę fotowoltaiczną na dachu. W mieście kluczową rolę ma odgrywać transport oraz komunikacja. Drogi będą przeznaczone głównie dla rowerów i pieszych, a także wolno poruszających się autonomicznych samochodów. Wszystkie pojazdy napędzane paliwami kopalnymi będą zakazane.

Na razie nie jest znane docelowe położenie miasta.

Według oficjalnej strony projektu, Telosa może powstać w Nevadzie, Utah, Idaho, Arizonie, Teksasie bądź w regionie Appalachów. Będzie to na pewno teren pustynny, który obecnie jest całkowitym nieużytkiem. Aktualnie trwają poszukiwania idealnego obszaru, który musi być odpowiednio skomunikowany lub pozwalać na stworzenie sieci komunikacyjnej. Równie istotnym aspektem są odpowiednie czynniki klimatyczne i geologiczne.

Telosa
Telosa

Telosa będzie przyjazna nie tylko dla środowiska, ale także dla mieszkańców. Zostanie wybudowana zgodnie z ideą 15-minutowych miast – każdy z mieszkańców miałby w takim czasie dojechać do szkoły, pracy, na zakupy czy do lekarza. Również system zarządzania miastem będzie inny niż te, które dotąd znamy. Wszelkie istotne decyzją mają podejmować sami mieszkańcy, bezpośrednio wpływając na politykę, rozwój czy budżet miasta.

Co więcej, będą oni posiadali częściowy udział własnościowy w obszarze, na którym powstanie metropolia.

’Mamy szansę wprowadzić nowy model społeczeństwa, który oferuje ludziom lepszą jakość życia i większe możliwości. Kiedy myślę o tym, co będzie za 30 lat, wyobrażam sobie, że system funkcjonowania Telosy posłuży jako przykład dla innych miast na skalę całego świata, a sama Telosa stanie się powodem do dumy wszystkich, którzy tam mieszkają’ – pisze w oświadczeniu Lore.

Pierwsza faza budowy mogłaby zakończyć się przyjęciem 50 tys. mieszkańców na obszarze 600 hektarów.

Zdjęcie główne: Telosa
Tekst: Marta Zinkiewicz

FUTOPIA