Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Warszawscy bezdomni dostaną mieszkania. Miasto uruchamia nowy program wychodzenia z bezdomności

Po pierwsze dach nad głową – takie jest założenie programu „Housing First”.
.get_the_title().

Niedawno pisaliśmy tym, że Finlandia jest jedynym państwem w całej Unii Europejskiej, gdzie liczba bezdomnych spada. Dzieje się tak między innymi dzięki wdrożeniu w 2008 roku programu „Housing First”. Odwraca on tradycyjny porządek programów dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Zwykle osoby bezdomne najpierw muszą szukać pracy, a także uporać się ze swoimi problemami psychologicznymi czy uzależnieniami – dopiero wtedy pomaga się im w znalezieniu mieszkania.

W przypadku „Housing First” pierwsze jest mieszkanie – osoby dotychczas bezdomne mają obowiązek uiszczać w nim opłaty za czynsz i rachunki.

Program jest niezwykle efektywny – w Finlandii od 2008 roku w ramach „Housing First” stworzono 4,6 tys. mieszkań, a liczba bezdomnych spadła o ponad 35 proc. Nic więc dziwnego, że ten program, który wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, wchodzi właśnie w życie w kolejnych miejscach na świecie. W najbliższym czasie wystartuje także w Warszawie. Wedle zeszłorocznego Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych, którego realizacja koordynowana była przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w województwie mazowieckim żyje niemal 4,3 tys. osób bezdomnych. Większość z nich właśnie w Warszawie.

fot. Nick Fewings / Unsplash

W ubiegłym roku program „Housing first – najpierw mieszkanie …” wystartował w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.

W stolicy powstało 30 mieszkań o powierzchni od 15 do 20 metrów kwadratowych, do których wkrótce wprowadzą się osoby ogarnięte kryzysem bezdomności, łącznie około 150.

Podobnie jak w wypadku Finlandii, także warszawscy uczestnicy programu będą musieli płacić czynsz, którego wysokość będzie ustalana indywidualnie. Wśród wymogów jest też przestrzeganie porządku społecznego, czyli m.in. kwestia ciszy nocnej. Program zapewnia też jego uczestnikom dostęp do terapeutów, prawników i doradców zawodowych. Póki co jest to projekt pilotażowy, który ma potrwać 3 lata.

Tekst: NS

FUTOPIA