Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wehikuł czasu w naszym zasięgu? Astrofizyk ogłosił rewolucyjną wiadomość

Podróże w czasie to coś, co rozbudza wyobraźnię ludzi na całym świecie. Tymczasem uznany profesor astrofizyki powiedział ostatnio w CNN, że teoretycznie są one możliwe.
.get_the_title().

Każdy, kto kiedykolwiek oglądał trylogię „Powrót do przyszłości”, z pewnością marzył o posiadaniu własnego DeLoreana, którym mógłby odwiedzić własną babcię w wieku nastoletnim czy sprawdzić, jak wyglądać będzie ludzkość za 100 lat (i czy w ogóle będzie…). Ron Mallett, astrofizyk z University of Connecticut, twierdzi, że znalazł sposób na cofnięcie się w czasie. Opracował on specjalne równanie naukowe, które może służyć jako podstawa całej koncepcji. Co więcej, zbudował już pierwszy prototyp, aby zilustrować kluczowy element swojej teorii.

Aby dokładnie zrozumieć obliczenia, konieczna jest podstawowa wiedza z fizyki, a przede wszystkim znajomość teorii względności Alberta Einsteina.

Przyjmując, że osoba znajdująca się w statku kosmicznym podróżuje z prędkością zbliżoną do prędkości światła, czas płynie dla niej znacznie wolniej niż dla kogoś, kto pozostaje na stabilnym, ziemskim gruncie. Oznacza to, że moglibyśmy krążyć w przestrzeni kosmicznej przez tydzień, a po powrocie na Ziemię okazałoby się, że tu minęło aż 10 lat.

Źródło: filmlinc.com

Zdecydowana większość fizyków jest zdania, że takie krążenie w kosmosie jest teoretycznie możliwe, ale już podróżowanie niekoniecznie. Mallett sądzi z kolei, że wszystkie przeszkody da się pokonać za pomocą laserów. Zgodnie z ogólną teorią względności, obiekty wpływają na wyginanie czasoprzestrzeni, a efekt ten postrzegamy jako grawitację. Im jest ona silniejsza, tym wolniej mija czas. – W teorii Einsteina to, co nazywamy przestrzenią, obejmuje także czas – dlatego nazywa się go czasoprzestrzenią. Cokolwiek zrobisz przestrzeni, dzieje się również z czasem – powiedział Mallett w rozmowie z CNN.

Naukowiec uważa, że specjalny laser pierścieniowy mógłby wytworzyć określony rodzaj pola grawitacyjnego i skręcić czas w pętle.

Inny astrofizyk, Paul Sutter widzi pewne niedociągnięcia w samym równaniu i dodaje, że skonstruowanie takiego urządzenia jest praktycznie nieosiągalne. Tym samym okazuje się, że na osobiste DeLoreany dostępne w każdym salonie z samochodami przyjdzie nam jeszcze troszkę poczekać. Jaki rok lub okres w dziejach znajduje się na pierwszym miejscu waszych list?

Tekst:PKW

FUTOPIA