Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Welcome to America – kryzys imigracyjny rozdziera USA

Na granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku dochodzi do dramatycznych scen rozdzielania latynoskich rodzin, które usiłowały nielegalnie przedostać się do USA. Cała sytuacja to wynik zaostrzonej niedawno polityki imigracyjnej. Widok płaczących dzieci odbieranych rodzicom każe jednak zastanowić się nad adekwatnością stosowanych środków.
.get_the_title().

Przyczyny obecnego kryzysu

Problem nielegalnego przekraczania granicy Stanów Zjednoczonych przez Latynosów z południa istnieje od dawna. Poważny kryzys imigracyjny trawi USA już od kilkunastu lat, a kolejnym obozom politycznym nie udało się rozwiązać tego palącego problemu.

Tylko w marcu tego roku ponad 50 tys. osób próbowało nielegalnie przedostać się do Stanów Zjednoczonych i zostało zatrzymanych na granicy.

Trudno oszacować, ilu nielegalnym imigrantom codziennie udaje się spełnić to marzenie. Dramatyczne wydarzenia, które wywołały obecny kryzys, związane są z zaostrzeniem przepisów i wprowadzeniem tzw. zerowej tolerancji na granicy. Oznacza to, że wszyscy usiłujący nielegalnie wkroczyć na teren USA są traktowani jak przestępcy i będą aresztowani oraz stawiani w stan oskarżenia, a nie – jak było do tej pory – deportowani do swojej ojczyzny lub wpuszczani w celu rozpatrzenia sprawy imigracyjnej. Dlatego też rodziny imigrantów są rozdzielane, a oskarżeni rodzice separowani od swoich nieletnich dzieci, które nie mogą przebywać w areszcie imigracyjnym i trafiają do specjalnych schronisk. To właśnie te schroniska i panujące w nich warunki wzbudziły w ostatnich dniach najwięcej kontrowersji i oburzenia.

HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Zero tolerance = zero humanity

To, w jaki sposób dzieci rozstają się z rodzicami i w jakich warunkach przebywają w schroniskach, relacjonują media z całego świata, bo widok z miejsca wydarzeń poraża. Zdjęcia ukazują płaczące dzieci, które patrzą na aresztowania swoich rodziców, są przetrzymywane w przepełnionych pomieszczeniach przypominających klatki, bez swobodnego dostępu do toalety, śpią na podłodze. W ciągu dnia uczęszczają do szkoły, ale resztę czasu spędzają w boksach bez zabawek i jakichkolwiek bliskich im osób.

Lekarze i eksperci podkreślają, że cała sytuacja może wywołać u dzieci traumę.

Stres, jakiemu są poddawane, może spowodować uraz psychiczny i negatywnie wpłynąć na ich rozwój. Poza tym przebywając w tak dużym skupisku, są narażone na przemoc i przejawy agresji ze strony rówieśników.

#IAmAnImmigrant

Po opublikowaniu przez media poruszających zdjęć w całych Stanach Zjednoczonych ruszyły protesty przeciwko obecnej polityce imigracyjnej administracji Trumpa oraz inicjatywy wspierające rodziny imigrantów (m.in. organizacja pikiet, pomocy wolontariuszy czy zbiórki pieniędzy na wsparcie dla rodzin). Znani politycy i gwiazdy potępili w social mediach usankcjonowaną przez rząd separację rodziców i dzieci oraz stanęli w obronie rodzin. O szybką interwencję i rozwiązanie sytuacji poprosiły prezydenta także Melania i Ivanka Trump.

Please G O D ! #keepfamiliestogether #supportSB3036

Post udostępniony przez Madonna (@madonna)

Trump wycofuje się z polityki separacji rodzin

W środę, pod wpływem nacisków politycznych i wielu głosów krytyki, prezydent Trump podpisał rozporządzanie wykonawcze (ang. executive order), które umożliwia zakończenie procedury rozdzielania rodzin na granicy. Podkreślił, że za sytuację odpowiedzialna jest poprzednia administracja Demokratów, których oskarżył o brak działań i współpracy z obozem Republikanów na rzecz rozwiązania problemu imigracyjnego w USA.

Trudno jednak określić, kiedy sytuacja zostanie opanowana. Wydane rozporządzenie dotyczy bowiem nowych przypadków zatrzymań na granicy.

Nie wiadomo natomiast, kiedy możliwe będzie ponowne połączenie ponad 2 tys. rozdzielonych dotychczas rodzin.
Skala problemu związanego z napływem nielegalnych imigrantów do Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie nie ma sobie równych w żadnym innym miejscu na świecie. Bieda i wszechobecna przemoc w krajach zza południowej granicy popychają ich obywateli do prób wkroczenia na teren USA, często nawet za cenę śmierci po drodze. Sytuacja z perspektywy Stanów Zjednoczonych staje się coraz poważniejsza, jednak jak widać budowanie muru na granicy czy stosowanie twardej polityki aresztowań i separacji nie stanowi skutecznego rozwiązania.

Źródło: CNN, Time
Źródło zdjęć: Time
Tekst: Magdalena Myrlak

Na koniec. Melania Trump postanowiła odwiedzić dzieci imigrantów w ośrodku odosobnienia w Teksasie w kurtce z napisem „I really don’t care, do u?”. Przypadek? Na tym poziomie takie przypadki się nie zdarzają.

FUTOPIA