Wielka Brytania ogłosiła klimatyczny stan wyjątkowy
Przez świat przetacza się fala protestów Extinction Rebellion – aktywistów, których celem jest skierowanie uwagi społeczeństwa na problem katastrofy klimatycznej. XR szczególnie aktywnie protestują w Londynie. W połowie kwietnia zablokowali oni ruch uliczny w mieście, sprawiając, że tysiące osób zmuszone zostały do stania w korkach – ta radykalna forma protestu sprawiła, że uwagę na postulaty protestujących zwrócili zarówno mieszkańcy, jak i politycy.
W zeszłym tygodniu w brytyjskim parlamencie przewodniczący Partii Pracy Jeremy Corbyn wezwał posłów do ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego.
– Żyjemy w świetle kryzysu klimatycznego, który wymknie się nam spod kontroli, chyba że podejmiemy teraz szybkie i gwałtowne działania – powiedział Corbyn.
Wielka Brytania zobowiązała się ostatnio do tego, że do 2050 roku ograniczy emisję dwutlenku węgla o 80 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 roku. Lider Partii Pracy uważa, że w świetle kryzysu klimatycznego 80 proc. to jednak za mało – politycy powinni dopilnować, aby za 30 lat emisja dwutlenku węgla była w kraju na poziomie 0 proc. Corbyn ma nadzieję, że będzie to możliwe dzięki zwiększeniu udziału energii odnawialnej i technologii niskoemisyjnych. Podczas swego przemówienia mówił także o potrzebie stworzenia większej ilości zielonych miejsc pracy, czyli miejsc pracy powstałych w wyniku włączenia zasady zrównoważonego rozwoju w procesy modernizacyjne. – Dziś mamy okazję powiedzieć „Słyszymy was” – powiedział Corbyn, odnosząc się do ostatnich protestów XR. – Ogłaszając klimatyczny stan wyjątkowy, moglibyśmy rozpocząć falę działań ze strony parlamentów i rządów na całym świecie. Następne pokolenia nie będą miały takiej szansy. Naszym obowiązkiem jest więc z niej skorzystać.
Ogłaszając klimatyczny stan wyjątkowy, Wielka Brytania stała się pierwszym państwem świata decydującym się na taki krok.
Póki co nie wiadomo jednak, jakie działania pójdą za tą deklaracją. Niewątpliwie jednak należy ją potraktować jako znak, że politycy tego kraju poważnie myślą o problemie zmian klimatycznych.
Źródło zdjęcia głównego: BBC
Tekst: NS