Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wielka Brytania wezwana do wyższego opodatkowania mięsa i nabiału w celu walki z kryzysem klimatycznym

Dochód ten mógłby zostać wykorzystany, by wesprzeć producentów mięsa i przetworów mlecznych w procesie przejścia na bardziej przyjazną środowisku uprawę roślin.
.get_the_title().

PETA, organizacja zajmująca się obroną zwierząt, wystosowała list do brytyjskiego kanclerza skarbu państwa Rishi Sunaka. Wezwała w nim brytyjski rząd do walki z kryzysem klimatycznym i zminimalizowania załamania gospodarczego po pandemii COVID-19 poprzez natychmiastowe wprowadzenie podatku akcyzowego na wszystkie produkty mięsne i mleczne.

Część dochodu z takiego podatku mogłaby zostać wykorzystana do zmniejszenia obciążenia National Health Service, systemu służby zdrowia w Wielkiej Brytanii, finansowanego ze środków publicznych, w tym głównie z podatków.

Co więcej, uzyskany dochód pomógłby także rolnikom w przejściu z produkcji mięsa i nabiału do bardziej przyjaznych dla klimatu roślinnych upraw (tutaj pisaliśmy o tym, że rząd brytyjski został już wezwany do wsparcia hodowców bydła w przejściu na rolnictwo roślinne). PETA zauważa, że wybuch świńskiej grypy, ptasiej grypy, SARS, HIV, choroby szalonych krów, pryszczycy i innych chorób odzwierzęcych zawsze miał związek z hodowlą zwierząt w celach spożywczych. Od lat naukowcy ostrzegają, że farmy, gdzie znajdują się chore zwierzęta, są wylęgarnią nowych chorób odpornych na antybiotyki. Niektóre badania sugerują, że do 2050 roku więcej ludzi umrze z powodu zakażeń przenoszonych przez zwierzęta niż na raka.

źródło: unsplash

Oprócz przenoszenia wysokiego ryzyka zanieczyszczenia patogenami, w tym bakteriami E. coli, Campylobacter i Salmonelli, mięso zawiera tłuszcze nasycone i blokujący tętnice cholesterol, a także nie zawiera błonnika.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała przetworzone mięso za rakotwórcze i umieściła je w tej samej kategorii co papierosy.

W liście wystosowanym przez PETA do brytyjskiego rządu czytamy, że mięso i nabiał powinny „zajmować miejsce zaraz obok tytoniu, alkoholu, cukru i paliwa, które są opodatkowane z powodu ich negatywnego wpływu na zdrowie ludzkie lub środowisko. Podatek od czerwonych i przetworzonych mięs może prowadzić do zmniejszenia zgonów o 22 proc., a służbie zdrowia pozwoli zaoszczędzić 700 mln funtów rocznie”.

źródło: unsplash

Musimy uwzględnić wezwanie Komisji ds. Zmian Klimatu do ograniczenia spożycia mięsa i nabiału i postępować zgodnie z zaleceniem ONZ, aby rządy krajowe wprowadzały podatek od mięsa. Wynikający z tego dochód podatkowy mógłby zostać wykorzystany do pomocy hodowcom mięsa i przetworów mlecznych w przejściu na zdrowsze i bardziej zrównoważone rolnictwo, a jak wiemy rynek żywności pochodzenia roślinnego kwitnie – powiedziała Dawn Carr, dyrektor ds. projektów korporacyjnych w PETA.

Tekst: Marta Mankiewicz

FUTOPIA