Włosi będą mogli zainstalować panele słoneczne za darmo

To element tarczy antykryzysowej będącej odpowiedzią na pandemię.
.get_the_title().

Włoski rząd próbuję ożywić tamtejszą gospodarkę, która została poważnie dotknięta w wyniku pandemii koronawirusa, uruchamiając pakiet rewitalizacyjny w wysokości 55 mld euro. Pieniądze trafią do firm i rodzin, które w wyniku pandemii zostały dotknięte najmocniej. Wśród instrumentów pomocowych znalazły się również liczne ulgi podatkowe. Obywatele zachęcani są do przechodzenia na zieloną energię, montowania paneli słonecznych, domowych magazynów energii i remontów, które sprawią, że ich domy będą energooszczędne. Osoby, które zdecydują się na to między 1 lipca tego roku a 31 grudnia przyszłego roku, mogą spodziewać się znaczącego dofinansowania. Dotychczas w przypadku inwestycji do 60 tys. euro mogli liczyć na zwrot kosztów w wysokości do 65 proc.

Teraz dofinansowanie ma wynosić od 50 do nawet 110 proc. kosztów remontowych, co oznacza, że państwo zapłaci osobom, które zainstalują sobie panele słoneczne.

źródło: focus energia

Pandemia opóźniła niektóre ekologiczne zmiany. We Włoszech wprowadzenie podatku od plastiku zostało w związku z nią przesunięte na 2021 rok. Koronawirus wstrzymał też na pewien czas wiele projektów związanych z fotowoltaiką. Teraz wygląda na to, że dzięki działaniom rządu ta tendencja może się zmienić.

W kwestii korzystania z energii słonecznej Włochy już od początku XXI wieku są jednym ze światowych liderów – wyprzedzają je tylko Niemcy.

W 2019 we Włoszech odnotowano 69-procentowy wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych w porównaniu do poprzedniego roku – to łącznie aż 56590 nowych instalacji. Aż 50653 z nich zainstalowano w budynkach mieszkalnych. Dzięki nowemu dofinansowaniu Włochy mogą po raz kolejny pobić swój rekord, jednocześnie stymulując rozwój dotkniętej pandemią gospodarki. Wpisuje się to w 10-letnią strategię energetyczną państwa przedstawioną w 2017 roku, która zakłada dekarbonizację, promowanie źródeł energii odnawialnej, efektywności energetycznej i zrównoważony rozwój.

Zdjęcie główne: Wikimedia Commons
Tekst: NS

FUTOPIA