Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

XXI wiek definiowany jest jako stulecie miast i Chin. Oto 5 dowodów

Najbogatsze miasta Państwa Środka przypominają już metropolie żywcem wyciągnięte z filmów science fiction.
.get_the_title().

Współczesne Chiny od wielu lat prężnie dążą do osiągnięcia statusu globalnego hegemona, który przejąłby pod tym względem palmę pierwszeństwa od Stanów Zjednoczonych. Wiele osób wciąż nie do końca zdaje sobie sprawę, jak bardzo ewoluowały choćby tamtejsze miasta, które dziś często przypominają metropolie żywcem wyciągnięte z filmów science fiction.

Świetnie widać to na poniższym nagraniu, prezentującym najbogatsze miasta Państwa Środka w 2021 roku.

Co ciekawe, pod względem wizualnym wręcz szokująco prezentuje się nie tylko czołowa piątka, ale też lokalizacje zajmujące kolejne pozycje, a więc Hangzhou, Wuhan, Chengdu, Suzhou czy Hongkong.

Rozbudowana sieć dróg, drapacze chmur i imponujące iluminacje to tylko część ich użytkowo-estetycznych walorów.

A jakie 5 chińskich miast jest dziś najbogatszych, gdybyśmy w oparciu o dane z 2020 roku wyciągnęli część krajowego PKB (14 bilionów 772 mld dolarów dla Chin), za jaką odpowiadają?

1. Szanghaj (602 mld dolarów)

Od największego na świecie portu ukierunkowanego na przeładunek konternerowy po Szanghajską Giełdę Papierów Wartościowych. To miasto jest pod względem generowanego bogactwa absolutnym chińskim rekordzistą.

Dla pewnej skali odniesienia: PKB całej Polski za 2020 rok wynosiło 594,2 mld dolarów.

2. Pekin (564 mld dolarów)

Stolica pełni kluczową rolę w imperium Xi Jinpinga i to właśnie ona jest prawdziwym symbolicznym sercem współczesnych Chin. Jej obecność w top 3 to więc nic dziwnego.

3. Shenzen (432 mld dolarów)

Jak z drobnej osady przeobrazić się w ekonomicznego giganta? Zapraszamy do położonego w pobliżu Hongkongu Shenzen! Pod koniec lat 70. żyło tu około 30 tys. osób, dziś już kilkanaście milionów.

4. Chongqing (386 mld dolarów)

Kolejne wielkie miasto, które napędza chińską gospodarkę między innymi mocno rozwiniętym przemysłem i handlem.

5. Kanton (Guangzhou) (370 mld dolarów)

Monumentalne miasto przepięknie położone wokół estuarium Rzeki Perłowej w zdecydowanej większości buduje swoją potęgę na usługach i przemyśle.

Tekst: WM

FUTOPIA