Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zasłony albo dywan jako telewizor? Naukowcy wymyślili materiał, z którym będzie to możliwe

'To krok w kierunku pełnego wykorzystania zrównoważonych, wygodnych e-włókien i e-tekstyliów w codziennych zastosowaniach' – mówią naukowcy.
.get_the_title().

Międzynarodowy zespół naukowców stworzył 46-calowy inteligentny, tekstylny wyświetlacz, a swoje odkrycie opisał w periodyku naukowym 'Nature Communications’. Cała elektronika, czujniki, funkcje energetyczne i fotoniczne zostały osadzone bezpośrednio w przędzy i włóknie, które można wytwarzać, wykorzystując istniejące już technologie tkackie – to bardzo istotna zmiana, bo dotychczas podobne technologie nie były z nimi kompatybilne, co znacząco ograniczało możliwości inteligentnych wyświetlaczy. Naukowcy poprawili także splot włókien, wydłużając żywotność produktu.

Dzięki tej innowacji dywan czy zasłony będą się mogły zamienić w telewizor, a ubrania i tkaniny staną się interaktywne.

Nasze podejście opiera się na konwergencji mikro- i nanotechnologii, zaawansowanych wyświetlaczy, czujników, energii i technicznej produkcji tekstyliów. To krok w kierunku pełnego wykorzystania zrównoważonych, wygodnych e-włókien i e-tekstyliów w codziennych zastosowaniach. A to dopiero początek – mówi profesor Jong min Kim z University of Cambridge.

Powstałe w ten sposób tkaniny mogą działać na przykład jako wyświetlacz czy nawet powerbank, a także wykrywać sygnały radiowe, dotyk, światło i temperaturę. Co ważne, tkanina może być zwijana – a to sprawia, że możliwości jej wykorzystania są znacznie większe.

Naukowcy przewidują, że ich wynalazek znajdzie zastosowanie nie tylko jako wyświetlacz, ale i w energooszczędnych budynkach, które wytwarzają i magazynują energię, panelach słonecznych, superkondensatorach, rozproszonych sieciach czujników czy bateriach.

Integrując elektronikę opartą na światłowodach, funkcje fotoniczne, detekcyjne i energetyczne, możemy osiągnąć zupełnie nową klasę inteligentnych urządzeń i systemów. Uwalniając pełny potencjał produkcji tekstyliów, wkrótce będziemy mogli zobaczyć inteligentne i autonomiczne energetycznie urządzenia Internetu Rzeczy, które będą bezproblemowo zintegrowane z przedmiotami codziennego użytku i wieloma innymi zastosowaniami sektorowymi – dodaje dr Luigi Occhipinti. Obecnie naukowcy pracują nad wprowadzeniem tej technologii na rynek.

Źródło zdjęć: University of Cambridge
Tekst: NS

FUTOPIA