Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zielony pogrzeb – w Kalifornii zalegalizowano kompostowanie zmarłych

Zalegalizowana w wybranych stanach ustawa o kompostowaniu zwłok zmarłych została przyjęta również w Kalifornii. Do 2027 roku obywatele będą mogli zdecydować się na umieszczenie swojego ciała w specjalnej trumnie wraz z wiórami drzewnymi i słomą dopóki ich szczątki nie przemienią się w ziemię.
.get_the_title().

Podpisana w zeszłym tygodniu przez gubernatora Gavina Newsoma ustawa dotyczy naturalnej redukcji organicznej, lepiej znanej jako kompostowanie. Wykorzystuje się ją jako innowacyjną metodę pochówku, w której ludzkie szczątki naturalnie rozkładają się w ciągu 30 do 45 dni. Pierwszym stanem, który wprowadził kompostowanie, stał się w 2019 roku Waszyngton. Już wtedy pomysł na zalegalizowanie tej formy pochówku w Kalifornii zrodził się w głowie członkini Zgromadzenia Cristinie Garcii.

Po trzech latach i wielu próbach, ustawa weszła w życie, a Kalifornia stała się piątym stanem, który zdecydował się zalegalizować kompostowanie. Mówi się, że w kolejce ustawiają się już stany Massachusetts i Nowy Jork.

Niektórym członkom mojej rodziny podoba się ten pomysł, innym wręcz przeciwnie. — mówi Cristina Garcia — Myślę jednak, że są zadowoleni z tego, że stworzyłam nową opcję dla Kalifornijczyków.

Kontrowersyjna metoda pochówku nie jest powszechnie akceptowana. Według oświadczenia organizacji katolickich, w tym Konferencji Katolickiej Nowego Jorku i Konferencji Katolickiej Stanu Waszyngton, metodę zamiany szczątków ludzkich w glebę uznano za niestosowną. Cristina Garcia w odpowiedzi na oświadczenia twierdzi jednak, że tradycyjny pochówek, który często zawiera trumnę, prowadzi do powstania wielu chemikaliów. Przenikają one do naszej gleby, wody, jak i powietrza, przyczyniając się do zmian klimatu.

Troska o środowisko miała być głównym bodźcem rozwoju metody pochówku przez kompostowanie. Drugą ważną kwestią stały się jednak rosnące koszty pogrzebów w Stanach Zjednoczonych. Średni koszt tradycyjnego pogrzebu wynosi około 7000 dolarów, jednakże w Los Angeles średnia wzrasta do niemal 9000 dolarów. Kwota w większości przypadków pokrywa koszty trumny, lecz nie zawiera już opłat za miejsce na cmentarzu, które sięgają 3000 dolarów wzwyż. Wszystkie opłaty jasno tłumaczą powód wzrostu popularności pochówku w formie kremacji.

Zielony pochówek /diydying.com

Kompostowanie łączy w sobie dbałość o środowisko oraz oszczędzanie na wydatkach związanych z pogrzebem.

Jedną z prekursorek usług pochówku z kompostowaniem jest Shawn LaValleur-Adame, która w 2018 roku założyła firmę DIY Dying. Oferuje swoim klientom różne usługi będące przy tym przyjazne dla środowiska. Wliczyć do nich można opiekę pośmiertną, kompostowanie ludzi, kremację wodną, ​​kremację ogniem, pochówek w naturalnym środowisku i pochówek całego ciała w morzu.

Problemem decydującym o cenie pochówku z kompostowaniem, według LaValleur-Adame, jest transport. Dotychczasowo jej firma pracowała z Herland Forest w Waszyngtonie, transportując ciała tysiące kilometrów, które następnie były wysyłane z powrotem jako kompost. Jeśli rodzina zmarłego zdecyduje się nie zatrzymywać gleby, ma możliwość zakopania kompostu w lesie Herland. Podsumowując koszty specjalnego transportu szczątków, LaValleur-Adame wydaje około 2500 dolarów na transport ciała do stanu Waszyngton. Stanowi to niemal połowę ceny za usługę DIY Dying, która wynosi 5500 dolarów. Właścicielka firmy pragnie nawiązać współpracę z lokalną działalność, dzięki czemu zmniejszyłyby się koszty dla rodzin, jak i ślad węglowy, ponieważ ciało nie podróżowałoby tak daleko.

OP

FUTOPIA