Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

„Złota rączka dla seniora”, czyli darmowe naprawy dla gdańskich seniorów

Gdańsk to kolejne miasto, które proponuje osobom powyżej 75 roku życia drobne i nieodpłatne naprawy.
.get_the_title().

Z początkiem ubiegłego miesiąca w Gdańsku ruszył projekt „Złota rączka dla seniora”. Dzięki niemu wszystkie osoby, które ukończyły 75 lat będą mogły skorzystać z drobnych napraw. Wszystkie usługi są darmowe, jeśli niezbędne do naprawy materiały kosztują poniżej 80 zł. W przeciwnym wypadku senior musi pokryć koszt materiałów – cena ustala z nim wcześniej Gdańska Spółdzielnia Socjalna, która kieruje tym projektem.

Jakie naprawy wchodzą w grę? W zasadzie wszystkie drobne rzeczy, które zajmą nie więcej niż godzinę pracy.

Fachowcy uporają się i z kapiącym kranem, i z niepodłączonym telewizorem, skrzypiącymi drzwiami, wymianą korków czy zamków. Jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą nawet kupić i wymienić żarówkę – a więc chodzi nawet o najmniejsze usterki. – Projekt “Złota rączka dla seniora” sprawić ma, by osobom w wieku 75+ w Gdańsku żyło się łatwiej i bezpieczniej. Żeby czuły opiekę i wsparcie w rozwiązaniu nawet bardzo prozaicznych problemów. Zachęcamy do kontaktu ze Spółdzielnią, bez obaw o to, że ktoś podszyje się pod “złotą rączkę”. Dzwoniąc, wyznaczamy konkretny dzień i godzinę przybycia fachowca, możemy dodatkowo ustalić jeszcze hasło, które musi podać, pukając do drzwi – tłumaczy Sylwia Ressel, rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

fot. Sasikan Ulevik / źródło: unsplash

Akcja „Złota rączka dla seniora” skierowana jest przede wszystkim do samotnych, niesamodzielnych i schorowanych seniorów.

Osoby, które mają powyżej 75 lat, mieszkają w Gdańsku i chcą skorzystać z darmowej usługi, powinny zadzwonić pod numer 881 703 096 w dni powszednie od godziny 8:30 do 15:30 i umówić się na wizytę złotej rączki.

Akcja będzie trwać do maja przyszłego roku. Organizatorzy nie wykluczają jednak tego, że w przypadku zwiększonego zainteresowania „Złota rączka dla seniora” zagości w Gdańsku na dłużej. – Staramy się, by jakość usług świadczonych w mieście na rzecz sędziwych mieszkańców była jak najwyższa i bardzo wszechstronna. Temu służą między innymi wprowadzane innowacje społeczne i projekty pomocowe. Wszystko po to, by potrzebujący gdańszczanie, którzy z różnych przyczyn w jesieni życia nie mogą liczyć na wsparcie bliskich, mieli jak najlepszą opiekę i poczucie bezpieczeństwa – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. Gdańsk nie jest jedynym miastem, w którym działa „Złota rączka dla seniora”. Pilotażowy projekt odbył się już w Warszawie, w Poznaniu czy Krakowie.

Tekst: NS

FUTOPIA